1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Bayan Çolak, köylüye gidip “OKU” diyor
Bayan Çolak, köylüye gidip “OKU” diyor

Bayan Çolak, köylüye gidip “OKU” diyor

Eğitim gönüllüsü Gülsüm Çolak, köyleri gezerek okumayan kızları eğitime kazandırıyor

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesiyle yürütülen “Ana-Kız Okuldayız” adlı okuma-yazma kampanyası kapsamında okuma-yazma bilmeyen vatandaşların ve eğitime ara veren kız çocuklarının eğitimlerini tamamlamaları ve okur-yazar hale gelmeleri amacıyla Siirt Valisi Musa Çolak’ın eşi Gülsüm Çolak, köyleri geziyor.

Bir süredir il merkezinde sürdürülen çalışmalar köylerde de sürdürülüyor. Çolak, Tillo (Aydınlar) ilçemize bağlı Dereyamaç (Fersaf), İnkapı köyleriyle il merkezine bağlı Bağtepe Mahallesi’nde (Halenze) ilkokulu bitirip eğitime ara veren kızların ailelerini ziyaret etti. Gülsüm Çolak’ın Tillo’da ve köylerindeki ziyaretlere İlçe Kaymakamı Mehmet Şirin Yaşar, eşi Fatma Tutkun Yaşar ile İlçe Milli Eğitim Müdürü M.Adnan Sualp eşlik etti.

Genç kızların aileleriyle tek tek görüşüp, kızların eğitimlerini tamamlamaları için aileleri ikna eden Gülsüm Çolak, “Velilerin, maddi imkânsızlıklar yüzünden çocuklarını okutamadıklarını belirtmeleri üzerine, kızların eğitim masraflarını karşılayacaklarını ve yurtta kalmaları için her türlü desteğin sağlanacağını belirtti.” İkna olan veliler, kızlarının Siirt'te yatılı olarak okumalarını kabul etti.

İlk olarak Dereyamaç köyünde Yasin Aydın ailesini ziyaret ederek,  eğitimine ara veren Esra Aydın adlı genç kızın Açık Liseye kaydı yapıldı. Esra Aydın, yarım kalan eğitimimi tekrardan tamamlama fırsatı doğdu, ben okumak istiyorum diyerek, bizleri ziyaret ederek, destek olan başta Gülsüm Çolak ve kaymakamımıza teşekkür ederim dedi.  Buradan Çatılı köyüne geçen bayan Çolak ve diğer yetkililer, Hayrettin Sevinç, Uveys Akgöz, Salih Gülçiçek, Hayrettin Taş ve Mehmet Emin Sevinç ailelerini tek tek ziyaret ederek, eğitimlerine ara veren Saliha Sevinç, Esra Akgöz, Nebahat Gülçiçek, Gülay Taş ve Mecbure Sevinç adlı kız çocuklarının eğitimlerine devamlarını sağlamak amacıyla aileleri ikna ederek, kendilerinden söz aldı.

Daha sonra Aydınlar İlçesi halk eğitim merkezinde de incelemelerde bulunan Gülsüm Çolak’a burada yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi. Gülsüm Çolak, El İşi kurslarına devam eden kursiyerlerin el emeği göz nuru ürettikleri el sanatları eserlerini çok beğendiğini kendilerini zaman zaman ziyaret edeceklerini söyledi. Halk eğitim Merkezlerinin özelikle okullara ara veren kızların tespitinin yapılması ve okuma yazma kurslarına ağırlık verilmesi gerektiğine vurgu yaparak, Eğitim ile ilgili yapılacak tüm hizmetlere her zaman destek olacağım dedi.

Bu haber toplam 2903 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!