1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Batman'da kavgalı iki aile barıştırıldı
Batman'da kavgalı iki aile barıştırıldı

Batman'da kavgalı iki aile barıştırıldı

Batman’lı Gülümser ile Balmaz aileleri arasında 5 ay önce bir kişinin ölümüyle başlayan husumet, BDP'lilerin araya girmesiyle son buldu. Verilen barış yemeğinde konuşan Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, "Bizim sevdamız ve aşkımız barıştır. Sürekli bunla

A+A-

İskender Gülümser adlı şahsın, Selahattin Balmaz'ı yaklaşık 5 ay önce İstanbul'da öldürmesiyle iki aile arasında başlayan husumet BDP Batman ile Siirt il örgütlerinin araya girmesiyle son buldu. Batman'ın Hasankeyf İlçesi Suçeken (Şikeftan) Köyü cami bahçesinde bir araya gelen Batman Milletvekili Bengi Yıldız, Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Batman Belediye Başkan Vekili Serhat Temel, Kurtalan Belediye Başkanı Necat Yılmaz, Bekirhan Belediye Başkanı Selahattin Bulak, Eruh Belediye Başkanı Mehmet Melih Oktayı, Gökçebağ Belde Belediye Başkanı Ahmet Bardak, Baykan eski Belediye başkanı Yılmaz Çınar, SİYDER başkanı Mahfuz Talu, Siirt Sebze Meyve Komisyoncuları Derneği başkanı A.Aziz Kaysı, BDP Parti Meclis üyesi Nezir Gülcan, BDP Siirt il başkanı Selahattin Cengiz ve ilçe yöneticleri, Siirt sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve kanaat önderleri, Belediye Meclis üyeleri, BDP Batman il başkanı Mehmetşah Kaygusuz ve yöneticiler, Batman Hasankeyf Suçeken köyünden Balmaz ve Siirt Baykan ilçesinden Gülümser ailelerinin yanı sıra Suçeken köylüleri katıldı.

Burada bir konuşma yapan BDP Batman İl Başkanı Mehmetşah Kaygusuz, tarafların bir araya gelip barışmasının sevindirici bir durum olduğunu söyledi. Batman Milletvekili Bengi Yıldız, Balmaz ve Gülümser ailelerinin barışmasının kutsal ve manevi olarak da çok önemli bir görevi yerine getirdiklerinden dolayı memnuniyetini dile getirdi. Yıldız, "Her iki aile de bizim ailelerimizdir. Aileler çok önemli bir misyonu bize yükledi. Sorunun tamamen bize havale edilerek bir yurtseverlik örneği gösterdi. Bölgedeki savaş ve çatışmadan dolayı, fakir ve fukaralıktan dolayı iş bulmaya çalışan insanlarımız batı illerine göç etmek zorunda kaldıklarından batıdaki insanlar da kesinlikle yardım etmiyor. En azından bizim bölgemizde Kürt insanları arasında yardımlaşma ve dayanışma vardır. Bu kardeşlerimiz bizlere partimize kendilerini teslim edip, halkın adaletine teslim ediyorlar. Parti olarak gururlanıyoruz. Her iki tarafa da olgunluk ve büyüklüğünü göstermiştir" dedi.

Selim Sadak: Bizim sevdamız ve aşkımız barıştır

Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak ise, "Küçük bir topluluk olmamıza rağmen büyük bir iş yapıyoruz. Bizler Siirt'ten Ankara'ya kadar barışı haykıracağız. Öyle inanıyorum ki, önümüzdeki günlerde hep birlikte burada yediğimiz gibi barış yemeği yiyeceğiz. Ben bugün burada sevincimden uçuyorum. Bugün benim düğünümdür. Bizim önce kendi aramızda barışmamız gerekiyor. Başbakan Erdoğan'a ve Adalet Bakanına sesleniyorum. Barış için bu iki ailenin örnek alınması lazım. Affetmek çok zordur. Affetmek büyüklük ister, erdemlilik ister, cesaret ister. Fitne, fesatçılık yapanlar, tefecilik yapanların yaptıkları suç değil de, binlerce kişinin barışı haykırdığından dolayı cezaevlerinde kalanların tek suçu huzur, barış ve kardeşliği istemektir. Bizim sevdamız ve aşkımız barıştır. Sürekli bunları haykıracağız. Barış mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Buradaki Balmaz ve Gülümser aileleri Kürtlerin birbirini sevdiğini, affedici olduğunun mesajını veriyorlar" diye konuştu. Yapılan konuşmaların ardından aileler imamın okuduğu duanın ardından Kur-anı Kerim'in altından geçerek birbirlerine sarıldılar.

Bu barışın sağlanmasında BDP İstanbul il başkanlığı halkla ilişkiler sorumlusu Osman Akdağ ve Batman il başkanlığı hakla ilişkiler sorumlusunun yaptığı çalışmalar ile Siirt’teki kanaat önderlerinin girişimi sonucu bu barış durumu Siirt Belediye başkanı Selim Sadak’ın ikna gücünün neticesinde sağlandığı aldığımız bilgiler arasında yerini alırdı. Ardından Suçeken Köyü camiinde verilen barış yemeği ile iki ailenin fertleri barıştı.

 

 

Bu haber toplam 4991 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!