1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Batman Valisi “biz de böyle bir tesis kurmalıyız”
Batman Valisi “biz de böyle bir tesis kurmalıyız”

Batman Valisi “biz de böyle bir tesis kurmalıyız”

Siirt Valisi Musa Çolak ve Batman Valisi Ahmet Turhan, Siirt ve Batman sınırlarının birleştiği, Kurtalan İlçemize bağlı Gökdoğan Köyü, Yunuslar mezrasında biraraya geldi.

A+A-

Siirt ve Batman Valileri ilk olarak, Siirt ve Batman sınırlarının birleştiği köy yolunda incelemelerde bulunarak buradaki yetkililerden bilgi aldı.

Siirt–Batman sınırları arasında bulunan Yunusular köyü ve İkiköprü beldesi arasında bulunan 4.Km lik köy yolunun, ıslah ve stabilize  çalışmalarının, her iki il Özel idareleri tarafından ortak yapılması kararlaştırıldı. Türkiye petrolleri tarafından da kullanılan yolun, Kurtalan Ekinözü köyü yolu ile birleştirilerek, köy gurup yollarına bağlantı sağlanacağı belirtildi.
 
valiler1.jpg
 
Vali Musa Çolak ve Batman Valisi Ahmet Turhan, Siirt ilinde Kırsal kalkınma Programı Projesi kapsamında, yürütülen çalışmaları yerinde görmek ve incelemek üzere, Yunuslar mezrasında, Model sera tesisleri, Natural Yağ fabrikası ile GAP İlleri Süt Sığırcılığı hibe Programı kapsamında, başlatılan 100 baş Süt sığırcılığı tesislerinde de incelemelerde bulunarak,  buradaki yetkililerden bilgi aldı.
 
Batman Valisi Ahmet Turhan burada yaptığı konuşmada; “Hükümetimiz tarafından başlatılan,Tarım Bakanlığı Kırsal kalkınma Projeleri ile çiftçilerimize önemli imkanlar sunulmaktadır. Kurtalan’lı çiftçilerimizin de bu imkanlardan en iyi şekilde yararlandıklarına şahit olduk. Burada kurulan Modern Sera tesisleri bölgemize örnek olabilecek şekilde tasarlanmış, Üreticiler ürettikleri malları hiç bir sorun yaşamadan pazarlamaktalar. Buradaki üreticileri tebrik ediyorum. Batman’lı çiftçilerimizin de böyle bir tesis kurmaları için gerekli çalışmaların başlatılacağız” dedi.
 
valiler2.jpg
 
Siirt Valisi Sayın Musa Çolak ile birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu, belirten Vali Turhan, “Sayın Valimiz ile birlikte kırsal kalkınma projeleri gezme ve inceleme imkanı bulduk, Ayrıca Batman-Siirt sınırları birleştiği noktalarda 4 Km’lik köy yolunun stabilize  ve ıslah çalışmalarını da yerinde inceleyerek, yapılması yönünde karar aldık.“ diye konuştu.
 
Batman Valisi Ahmet Turhan’ı, ilimizde konuk etmekten onur duyduğunu belirten Vali Musa Çolak, yaptığı açıklamada; “Siirt İlimiz, Tarım ve Hayvancılık alanında gerçekleştirilen Projelerle kalkınıyor, Tarım ve hayvancılık Siirt için lokomotif bir sektördür. Tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi ve müteşebbislerin ekonomik şartlarının iyileştirilmesi ve artırılması için, sürekli proje ürettiyoruz. ilimizin ekonomisinin can damarı olarak görünen tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi için devlet olarak, çiftçilerimize her türlü destek ve katkı yapılmaktadır. Hatta % 70 kadar varan hibe destek programları bulunmaktadır.  Tarıma dayalı yapılacak her projeye Vali olarak destek vereceğim. Çünkü Siirt’in kalkınması, gelişmesi ancak tarım ve hayvancılıkla gerçekleşecektir. Tarım ve hayvancılık projeleri ile Kırsalda yaşayan vatandaşlarımız istihdam  imkanı sağlanırken, öte yandan ilmizin ekonomisi de canlanmaktadır.Amacımız Vatandaşlarımızın doğdukları yerde  refah düzeylerini yüksetmektir.” dedi.
 
Yunuslar Mezrasında Kalkınma Projeleri ile ilgili yapılan gezi ve incelemelerin ardından Batman Valisi Ahmet Turhan’ı Siirt valisi Musa Çolak ve beraberindeki heyet  uğurladı.
 
Daha sonra Vali Musa Çolak, Gökdoğan köyüne giderek, köyde incelemelerde bulundu. Gökdoğan Köylüleri ile bir araya gelen vali Çolak, köylülerle sohbet ederek sorunlarını dinledi.
 
Siirt-Batman Valilerin gezi ve inceleme Programlarında; Türkiye Petrolleri Batman bölge Müdürü Süleyman Çalık, Kurtalan Kaymakamı, Abdulhalim Can, İl Özel İdaresi genel Sekreteri Mahmut Kurtuluş, Gıda, Tarım ve hayvancılık il müdürü İlhan Özel, Sağlık il müdürü Erol Ömür Emre ve diğer yetkililer de hazır bulundu.
 
valiler3.jpg
Bu haber toplam 5850 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!