1. HABERLER

  2. ÜLKE

  3. Başkanlık Sistemine Dair – Enver Elkatmış
Başkanlık Sistemine Dair – Enver Elkatmış

Başkanlık Sistemine Dair – Enver Elkatmış

Bitlisli Kürt bir Ailenin ferdi olan Enver Elkatmış, “Başkanlık Sistemine Dair” başlıklı kaleme aldığı makalesinde Chp, Hdp ve Mhp’nin itirazlarına ilişkin sebeplere değindi.

A+A-

Enver Elkatmış’ın Başkanlık sistemiyle ilgili muhalefet partilerinin itirazlarına ilişkin değerlendirmeleri şöyle:

BAŞKANLIK SİSTEMİNE DAİR

1- Başkanlık sistemine CHP’nin karşı oluş nedenini anlayabiliyorum. Çünkü CHP zihniyetli birilerini bu halk hiçbir zaman Başkan yapmaz. Başkanlık sisteminde, Hükümet Başkan tarafından teknokrat ve bürokratlardan oluşturulduğu için CHP hiçbir zaman hükümet de olamaz. Oysa mevcut parlamenter sistemde, koalisyon ortağı olarak hükümet olma şansları var. Şimdi anladınız mı? Kılıçdaroğlu niye bu kadar feryat ediyor? Niye cesedimizi çiğnemeden kanımızı dökmeden sistem değişikliği yapamazsınız diyor?

Bu ülkenin muhafazakâr insanları olarak bizler, Şüheda kanıyla yoğrulmuş bu aziz vatan topraklarını kirletmeyi düşünmediğimiz için Kılıçdaroğlu ve benzerlerinin kanını dökmek niyetinde de değiliz. Ha! Başkanlık sistemini onlar istememesine rağmen, bu millet karar verip başkanlık sistemine geçtiğinde, onlar hırslarından kafalarını duvarlara vurup parçalarlarsa, bu da onların tercihi. Tercihlerine saygı duyarız.


2- Gelelim junior CHP’ye; yani HDP’ye. Onlarında başkanlık sistemine karşı olmaları gayet normal. Mevcut sistemde kilit parti olma şansları var. Ama başkanlık sisteminde hiçbir şansları yok. En önemlisi de; Başkanlık sistemi yönetimde istikrar demektir. Bu ülkede istikrar HDP’nin hiç işine gelemez. Oysa mevcut sistemde her an yönetim krizi çıkabilir. Nitekim 7 Haziran seçimlerinden sonra, eğer Recep Tayyip Erdoğan’ın başarılı ve basiretli müdahalesi olmasa bir yönetim krizi çıkmıştı. Şimdi düşünün AK PARTİ – CHP ile koalisyon olsaydı terör ile mücadele edebilir miydi? Veya MHP ile AK PARTİ koalisyonu olsa idi, yeni Dersim, Zilan Deresi katliamlarına benzer katliamlar olmaz mıydı?


3- Benim garipsediğim, anlamakta zorlandığım MHP’liler ve bir kısım muhafazakârlar. Bunların kafasında oluşturulmuş iki soru işareti ve şüphe var.

* MHP’lilerin kafasında olan birinci tereddüt veya soru işareti: Başkanlık sistemi denilince bunların aklına hemen ABD geldiği için, onlar zan ediyorlar ki söz konusu sistem geldiğinde Türkiye üniter özeliğini kaybedecek, eyaletlere bölünecek, Güneydoğu eyaletinde HDP valilik seçimini kazanacak. Kandilden inecek olan PKK militanları da o eyaletin savunma güçlerini oluşturacak.
Bu kesimlerin bilmesi gereken şu: Devlet Başkanlığı sistemi, Federe veya Konfedere bir yapıyı zorunlu kılmıyor. ABD’de ki durum, sistemden değil ABD’nin tarihinden kaynaklanıyor. On üç İngiliz kolonisi başarılı bir bağımsızlık mücadelesinden sonra, özerk yapılarını muhafaza ederek Üst çatıda birleşip ABD’yi oluşturdular. 

Almanya ve Avusturya, bu iki ülkede başkanlık sistemi yok. Parlamenter sisteme sahip oldukları halde üniter değil federal yapıya sahipler.

MHP’liler şöyle düşünseler aslında doğruyu bulacaklar. Mademki HDP başkanlık sistemini istemiyor. O halde bu sistem, bu ülkenin ve milletin faydasınadır. 

*MHP ve Bazı muhafazakâr kesimin zihninde ki ikinci tereddüt veya soru işareti: Bunlar zan ediyorlar ki Recep Tayyip Erdoğan tek adam olmak için bu sistemi istiyor. Arkadaşlar: Meşru bir seçimle iş başına gelip, yine meşru bir seçimle iş başından çekilen bir sistemde tek adamlılık ve diktatörlük olmaz. Kaldı ki bizim tarihimizde tek adamlılık sadece 1923-1950 tarihlerinde, tek parti döneminde oldu. Mutlak monarşiyle idare edildiğimiz Osmanlı döneminde bile, tek adamlılıktan söz edilemez. Zira Padişahlar aldıkları kararlara meşruiyet kazandırma zorunluluğunu his edip, şeyhülislamdan fetva alıyorlardı. İcraatlarında meşruiyet kaygısı duymadan, ben dedim oldu mantığıyla ülkeyi idare eden iki kişi oldu tarihimizde. Biri” Ebedi şef Mustafa Kemal Atatürk” ikincisi de “Milli şef İsmet İnönü”


4- Recep Tayyip Erdoğan ve yoldaşları, gönüldaşları olan bizlerin karşı olduğumuz şey: Yönetimde iki başlılıktır. Bu yönetim biçimi, yani güçlü Başbakan, Güçlü Cumhurbaşkanı sistemi siyam ikizlerine (Yapışık ikizler) benzer. Bu durum hilkat garibesi, son derece sağlıksız bir durumdur.

Son sözüm şanlı tarihleriyle övünen milliyetçi ve muhafazakârlara. Sizler; Fatih Sultan Mehmet’in “Kardeş katli ile ilgili fermanı, onun tek adam olma isteğinden veya sadist, psikopat biri olduğu için mi verdiğini düşünüyorsunuz? “Hayır! Fatih çok başlılığın Şehzadeler arasındaki güç kavgalarının geçmişte ne büyük zararlar verdiğini gördüğü için, milletin ve devletin selameti için bu acı reçeteyi uyguladı”

UNUTMAYIN! YÖNETİMDE İSTİKRAR, TEMSİLDE ADALET BİRBİRİNİN ALTERNATİFİ DEĞİLDİR. ADALETİN OLMADIĞI BİR YERDE İSTİKRAR OLMAZ. İSTİKRARIN OLMADIĞI BİR YERDE DE ADALET OLMAZ.

Bu haber toplam 2465 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!