1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Başkanın, Çakma Siirt Fıstığı Feryadı
Başkanın, Çakma Siirt Fıstığı Feryadı

Başkanın, Çakma Siirt Fıstığı Feryadı

Siirt Fıstık Üreticileri Birliği Başkanı Şuayip ASLAN’ın kaçak İran Fıstığı feryadına kulak verecek bir yetkili olacak mı acaba?

A+A-

Başkanın, Çakma Siirt Fıstığı Feryadı

Siirt Fıstık Üreticileri Birliği Başkanı Şuayip ASLAN’ın kaçak İran Fıstığı feryadına kulak verecek bir yetkili olacak mı acaba?

SİİRTLİLER.NET

Bir süredir her platformda seslendirmeye ve bilgilendirmeye çalıştığı Kaçak-Çakma Siirt Fıstığı konusu, Birlik Başkanının artık canına tak etmiş gibi görünüyor.  Siirt Fıstığı üzerine oynanan oyunlar konusunda yetkililerin duyarsızlığından yakınan ASLAN, “artık buna bir son verilmeli” diyerek her türlü hukuki mücadeleyi başlatacağını ve bunu da ilk önce de Siirt Fıstığı patentini haksız bir şekilde elinde tutan Antep Fıstığı Üreticisi yetkililerinden başlayarak yapacağını belirtiyor. Antep Fıstığı Üreticileri ve Pazarlamacılarının Çakma-Kaçak Siirt Fıstığı konusunda hiçbir girişimde bulunmadıklarını aksine İran Fıstığını ülkemize çağırarak Siirt Fıstığı Üreticisini mağdur ettiklerini söylüyor.

Her gün kaçak olarak İran’dan otobüslerle ve kamyonlarla kalitesi düşük İran Fıstığının girdiğini ve bu konuda başta Maliye Bakanı, Tarım ve Köy işleri Bakanını göreve davet ettiğini belirten ASLAN, İran Fıstığı sadece ekonomik olarak değil sağlık açısından da, insanımıza, içerdiği “aflatoksin” oranıyla ciddi bir tehlike oluşturduğunu vurgulayarak Sağlık Bakanını da göreve çağırıyor.

Aflatoksin’in kanser yapıcı bir madde olması ve beraberinde ölümle sonuçlanan hastalıkları getireceği uyarısında bulunan ASLAN, yurt dışından gelen fıstığın bırakın laboratuarda kontrol edilmesini, maliye kayıtlarının dahi olmaması bu hastalık saçan fıstığın her yerde rahatlıkla dolaştığını bilgisini vererek satışının bir an önce durdurulmasını istiyor. Bu konuda bilgi isteyen yetkili olursa kendilerine satış yapan mağaza dahil tüm bilgileri verebileceklerini belirten ASLAN, yetkililerin hakkımızı korumalarını beklemek hukuk devletinin bir gereği olsa gerek diyerek yetkilileri bir kez daha göreve çağırıyor.

SİİRTLİLER.NET

Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerde hipermarketlerde satılan tadı, kalitesi düşük olan ve sağlık açısından da tehlike arz eden Çakma-Kaçak olarak İran’dan gelen ve maalesef Siirt Fıstığı adı altında satılan ürünlerin bir an önce raflardan indirilmesini isteyen Birlik Başkanı ASLAN, satış yapmak isteyen şirketlerin kendileriyle irtibata geçerek kalitesi ve tadıyla sofraların en lezzetli fıstığı olan Siirt Fıstığı taleplerini bildirmelerini istedi.

150.000 Avro harcanarak kurulan “aflatoksin” laboratuarı olan Siirt’in Fıstığının her zaman denetlenebildiğini de özellikle belirten ASLAN, tüketicilerin Gerçek Siirt Fıstığını gönül rahatlığıyla yiyebileceklerini söyledi.

SİİRTLİLER.NET

Aflatoksin

Aflatoksin B1Aspergillus flavus ve Aspergillus parasiticus tarafından üretilen toksik ve karsinojenik maddelerdir. Karaciğer tarafından M1 tipine ve epoksite metabolize olur. Sıklıkla alfatoksin ile karışıtırlır.

 Bulaşma 

Normalde toprakta bulunur. Hasat öncesinde ve depolama sırasında tahıla bulaşıp çoğalabilir. En az yüzde 7 rutubet ve yüksek sıcaklıkta bitkiler için zararlıdır. Tahıl (pirinç, mısır, buğday, ince ve süpürge darı), yağkökü(pamuk, soya fasülyesi, yer fıstığı, ayçiçeği), baharat(kırmızı biber, kara biber, kişniş, zerdeçal, zencefil) ve kuruyemiş(badem, antep fıstığı, ceviz, hindistan cevizi, brezilya cevizi) sıklıkla etkilenenlerdir. Bunlarla beslenen hayvanların sütünde de aynı zehire rastlanabilir.

 Hastalık 

Yüksek doza maruz kalma nedeniyle HCC tipi Karaciğer kanseri yapabilir. Hiçbir canlı türünün bu zehire direnci yoktur; ama insanda ani zehirlenmeler nadirdir. Uzun vadede zehire maruz kalmak ani zehirlenmeye göre daha iyi tabloya sahiptir. Maydanoz,Kereviz,Havuç ve yabani havucun; zehirin Karaciğer kanseri oluşturma ihtimalini azalttığı bilinmektedir.Ayrıca ısırgan otunun iyi geldiği söylenmektedir.

Bu haber toplam 4936 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!