1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Başbakan Erdoğan’ın Siirt mitinginden notlar
Başbakan Erdoğan’ın Siirt mitinginden notlar

Başbakan Erdoğan’ın Siirt mitinginden notlar

Başbakan Erdoğan’ün dün Siirt’te düzenlediği miting ile ilgili Siirtliler.Net’in defterine düşen notlar…

A+A-

Başbakan Erdoğan’ın Siirt mitingiyle ilgili Siirtliler.Net nasıl not tuttu. İşte o notlardan paragraflar.

SİİRTLİLER.NET / Eyüp Güzel

5 BAKAN KATILDI

Mitinge Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan’ın yanı sıra Devlet Bakanı ve AB Başmüzakerecisi Egemen Bağış, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız katıldılar.

ÖREN’E ALKIŞ, VEKİLLERE YUHLAMA

Miting alanına Bakanlar tek tek çağrıldı. Ardından Siirt Milletvekilleri Afif Demirkıran ile Yılmaz Helvacıoğlu çağrıldığında miting alanından yuhalama sesleri yükseldi. Milletvekili Adayı Osman Ören ismi anons edildiğinde ise alandaki yuhalamalar yerini büyük bir alkış ve ıslık tezahüratlarına bıraktı.

CHP’LİLER TAHRİK ETTİ

Başbakan’ın konuşma yaptığı platformun karşısında CHP İl teşkilatı bulunuyordu. Başbakan Erdoğan’ın CHP lideri Kılıçdaroğlu ile ilgili eleştirilerine tepki gösteren CHP’liler miting alanındaki kalabalığı zafer işaretleri yaparak tahrik ettiler. Başbakan Erdoğan’ın ilk anlarda CHP’lileri muhatap alması gereksiz görülse de tansiyonu yükselen alandakileri “muhatap olmayın” sözleriyle yatıştırmaya çalışması olası bir provokasyonu önledi. AK Parti’nin aday listesine oluşan tepkilerden yararlanmak isteyen Siirt CHP’sinin 12 Haziran’da oylarını biraz daha fazla arttırması bekleniyordu. Ancak yapılan yorumlarda, miting alanındaki hareketleri için birçok vatandaş “zaten 3 tane fazla oy alacaklardı o şanslarını da kaybettiler” ifadelerine yer verdi.

SİİRTLİLER “OSMAN HOCALARINA” SAHİP ÇIKTI

Önceki seçimlerde ilçelerden katılımın yüksek olduğu, Siirt Merkez’den ise katılımın oldukça az olduğu gözlemleniyordu. Bu durum adaylara Siirt Merkez seçmenlerinin ilgisizliği ve tepkisi olarak kabul ediliyordu. Ancak son mitingte Siirt Merkez’den katılımın yüksek olduğu gözlemlendi. Siirtliler Milletvekili Adayı olan “Osman hocalarına” sahip çıktılar.

20-22 BİN ARASINDA KATILIM OLDU

Son seçimlere göre miting alanını dolduranların sayısı oldukça göz doldurdu. Miting alanında bulunanların sayısı 20-22 bin arasında olduğu tahmin ediliyor.

BAKAN EGEMEN BAĞIŞ “DAHA BİZDENDİ”

Önceki seçimlerde de ilimizde boy gösteren Devlet Bakanı ve AB Başmüzakereci hemşehrimiz Egemen Bağış’ın gerek miting alanındaki performansı gerekse seçim süresince memleketi Siirt’te geçirdiği mesailerdeki davranışları “daha Siirtliydi”. Farklı birçok kimse tarafından yapılan ortak nokta “Egemen bey, bu sefer daha bizdendi, daha içtendi” şeklinde dile getirildi. Miting alanında partisinin seçim müziğine vücut hareketleriyle eşlik ederek rahat davranışları kendisini izleyenler tarafından “samimi, yalın, doğal” cümleleriyle tarif buldu.

ETHEM SANCAK, AÇIK AÇIK ROL ALDI

İlçelerden en fazla katılımı Pervari ilçesi gösterdi. Birçok farklı etken rol oynadı Pervari üzerinde. Bunlardan biri de İşadamı Ethem Sancak faktörüdür. Yaklaşık 1 aydır ilimizde seçim çalışmalarında aktif bir şekilde rol oynayan Ethem Sancak, daha önceki seçimlerin aksine bu seçimlerde adeta bir parti görevlisi-yetkilisi gibi performans gösterdi.

GÜVENLİK HAD SAFHADAYDI

Miting alanı ve çevresinde bulunan yüzlerce sivil polis ekiplerinin yanı sıra binaların tepelerinde yer alan keskin nişancılar, gözlemciler dikkatlerden kaçmadı. Helikopter ise her an hazırdı.

Bu haber toplam 4877 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!