1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Başbakan Erdoğan adayların nasıl belirlendiğini açıkladı
Başbakan Erdoğan adayların nasıl belirlendiğini açıkladı

Başbakan Erdoğan adayların nasıl belirlendiğini açıkladı

Başbakan Erdoğan, dün gece ATV ekranlarında Gündem Özel programının canlı yayın konuğuydu.

A+A-

ATV’de Genel Yayın Yönetmenliğini Erdoğan Aktaş’ın yapmış olduğu Gündem Özel programının canlı yayın konuğu olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kendisine yöneltilen birçok konuya açıklık getirdi. Uzun süren söyleşide “Milletvekili adaylarını nasıl belirliyorsunuz?” yönündeki soruya açıklık getiren Başbakan Erdoğan kamuoyunda yanlış bilinen bir konuyu da aydınlattı.

SİİRTLİLER.NET

AK Parti’de Milletvekili aday belirlemede takip edilen yöntemi Başbakan Erdoğan şu cümlelerle ifade etti:

“Geçen seçimde ciddi oranda mevcut milletvekillerinde değişiklik yapmıştık. 2011 benim için son milletvekili adayı olacağım seçim olacak. Milletvekili aday adayları 3 kademede eleniyor ve partimiz tarafından aday gösteriliyorlar.

“Teşkilat milliyetçiliğine karşıyız”

Birincisi; Temayül yoklamaları. Bunu mahalle temsilcilerimize varıncaya kadar bütün teşkilatımızla yapıyoruz. Ancak temayül yoklamalarının bir özelliği var, oradan çıkan netice belirleyici değildir. Çünkü teşkilatlarda kurumsal milliyetçilik denilen bir anlayış olabiliyor. Yani teşkilat milliyetçiliği. Teşkilatın dışına çıkılmıyor. Biz de diyoruz ki, aday belirleyeceğimiz tek yer teşkilat içi değildir. Dışarıda da ihtiyacımız olan çok değerli insanlarımız olabilir. O ana kadar belki bizim üyemiz dahi olmayabilir bu kişiler. Kapılarımızı onlara kapatamayız. İhtiyaca göre adaylar bulabilmeliyiz. Partimizin genel başkan yardımcıları gibi ekiplerimiz var. Onlar aşağıdan gelen isimleri alırlar.

“Kamuoyu araştırmasının birinci turu bitti”

İkincisi; Kamu araştırmaları yapıyoruz. Şu an bir kamuoyu araştırması yaptık ve bitti. Parlamentodaki mevcut milletvekilleriyle ilgili kamuoyu araştırmalarımız tamamlandı. Halkımız mevcut vekillerimize nasıl bakıyorlar diye bir araştırma yaptık ve bu tamamlandı. Mevcut vekillerimizin karnesini halk verdi. Bir de ‘kimi görmek istersiniz’ diye sorduk. O şimdi bizim kasamızda duruyor. Anadolu illerinde bu çalışmalar daha rahat oluyor. Teşkilatlarımızın da bu konuda bilgilerini alıyoruz. Tüm bu bilgiler birbirleriyle nasıl örtüşüyor ona bakacağız. Sonra ikinci turda tekrar bir kamuoyu araştırması yapılacak.

“adayları Genel Başkan belirlemez”

Üçüncüsü; Yapılan tüm bu çalışmalar neticesinde toplanan bilgiler en son icra kurulu olarak bize gelecek. Genel Başkan milletvekili adayı belirlemez. Milletvekili adayını Genel Başkan, yani ben belirlerim diye bir düşünce var ama bu yanlış. Halkın sesine kulak vererek adayımızı belirleyeceğiz.  

Bu haber toplam 3864 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!