1. HABERLER

  2. ÜLKE

  3. Barolardan sağduyu çağrısı
Barolardan sağduyu çağrısı

Barolardan sağduyu çağrısı

Doğu ve Güneydoğu Bölge Baroları ortak bir bildiri yayımlayarak sağduyu çağrısı yaptılar.

A+A-

05/06.12.2009 günleri Bölge Baroları dönem sözcülüğünü yapan Batman Barosunun ev sahipliğinde bir araya gelen Doğu ve Güneydoğu baro başkanları gündemdeki Hukuki ve Siyasi konularda değerlendirmelerde bulunmuş, görüş ve düşüncelerini kamuoyu ile paylaşmak üzere aşağıdaki bildiriyi yayımlamışlardır. Bölge Baro Başkanları ayrıca önümüzdeki iki aylık dönem sözcülüğünün Siirt Barosu tarafından yürütülmesini kararlaştırmışlardır.

 

KAMUOYUNA

 

Cumhuriyetle yaşıt Kürt sorununun, siyasal şiddet zeminine taşındığı son yirmibeş yıllık sürecin çözümüne yönelik en kapsamlı ve ciddi çalışmalara karşı şiddetten beslenen güçlerin yarattığı ortam nedeniyle, duraksamalar yaşanmaktadır. Zira sorunun çözümü artık ertelenemez bir hal almıştır. Kürt sorunun çözümü günlük ve kişisel bir takım meselelere feda edilemez. Toplumun sorunların Demokratik ve Barışçıl yöntemlerle çözme isteğine karşı gösterilen olumsuz direncin toplumun belli kesimlerinde şiddet ve linç kültürünün oluşmasına katkı sağladığı unutulmamalıdır.

 

Güncel bir takım duyarlılıklar nedeniyle gösterilen tepkilerin demokratik sınırlar içerisinde kalması da sokakta bir şiddet geleneğinin oluşmaması için herkesin duyarlı olması zorunludur. Gelinen noktada herkesin düşüncesini siyasal araçlarla ortaya koyması çözümün, şiddetin sığ sularında aranmaması gerekir. Toplumun şiddetten arındırılması yaşam kalitesini arttırılması açısından bir zorunluluktur. Sorumluluk sahibi kişi veya kurumların toplumsal barışın tesisi için inisiyatif alma zamanı gelmiştir. Ceza evlerinde yaşanan sorunların doğrudan doğruya ülkenin ceza siyasetiyle ilgili olduğunu düşünüyoruz. Ceza ve infaz yasalarında bulunan düzenlemelerin suç mağdurları açısından tatmin edici olmaktan uzak sadece kamu düzenin koruma kaygısını taşıması doğru değildir dedi.


Hukuk devletinin temelinde güçler ayrılığı yatmaktadır. Ülkemiz parlamenter sisteminde yasama ve yürütmenin iç içe olmasını yarattığı olumsuzlukların yanında yürütme ve yargı arasında ki ilişkiler toplumsal huzur ve güven açısından tehdit aldığını söyledi. Bazı kesimlerin “hukuk devleti” ile “yargıç devleti” anlayışını karıştırmaktadır. Geçmiş dönemde parti kapatma davaları, 367 kararı ve son dönemdeki kat sayı konusunda ki karar gibi yargı ve yürütmenin çatışmasına neden olan olaylar devlet sistemin yeninden sorgulanmasına yol açmıştır.

 

Ülkenin acilen yeni bir anayasaya ihtiyacı vardır. Başta hukukun üstünlüğü olmak üzere eşitlikçi demokratik özgürlükçü ve etnisite vurgusu olmayan yeni bir anayasanın hazırlanması gereklidir. Bölge baro başkanları olarak herkesi karşılıklı duyarlılıklara saygılı olmaya, tepkilerin ortaya koyarken demokratik yöntemlerin dışına çıkmamaya ve sorunların barışçıl yollarla çözümü için çaba göstermeye davet ediyoruz.

 

Ağrı Barosu

Kars Barosu

Siirt Barosu

Batman Barosu

Mardin Barosu

Şanlıurfa Barosu

Bingöl Barosu

Muş Barosu

Şırnak Barosu

Bitlis Barosu

Hakkari Barosu

Van Barosu

Diyarbakır Barosu

Iğdır Barosu

 

 

Bu haber toplam 1982 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!