1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bakan Bağış’la Siirt’e yolculuk
Bakan Bağış’la Siirt’e yolculuk

Bakan Bağış’la Siirt’e yolculuk

Devlet Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış, Çarşamba günü Kocaeli’deydi.

A+A-

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde öğretim görevlisi, 50 yıllık eğitimci ve 45 yıllık gazeteci olan hemşehrimiz Galip Ataman tarafından kaleme alınan yazıda Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile ilgili kısa bir sohbetine yer verildi.

Bakan Bağış’ın Kocaeli’yi ziyaretinde Demokrat Kocaeli Gazetesi’nde kaleme alan Galip Ataman, Siirt Ortaokulu ve Lisesi’nde 1955-1960 yılları arasında okudu.

Egemen Bağış

Bakan Bağış’la Siirt’e yolculuk

CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal ve MHP İzmir Milletvekili Oktay Vural gibi aslen Siirtli olan Bakan Bağış’la Siirt’i ve Siirtli arkadaşlarımı konuştuk. Bakan Bağış’la konuşurken, 1955-1960 yılları arası Siirt Ortaokulu ve Siirt Lisesi’nde yaşadığım öğrencilik anılarımı, arkadaşlarımı, öğretmenlerimi hatırladım. Matematik öğretmenimiz ve müdür yardımcımız olan Bakan beyin babası Abdullah Bağış’ı rahmetle andık. Babasının Milli Eğitim Müdürü olarak görev yaptığı Bingöl’de 1970 yılında doğan Bakan Egemen Bağış, 13 yaşındayken yine babasının New York Eğitim Ataşeliğine atanması nedeniyle orta, lise ve yükseköğrenimini ABD’de tamamladığından Siirt’i ve Siirtlileri pek tanımıyor.

ÖĞRETMENİMİN OĞLU

KSO’daki konuşmasından sonra yemeğe geçerken ayaküstü Bakan Bağış’a “hoş geldiniz” deyip babasının öğrencisi olduğumu söyledim. Yıllar sonra babasının bir öğrencisiyle İzmit’te karşılaşmış olmak Bakan beyi hem duygulandırmış hem de heyecanlandırmıştı. Babasının hatırlatılmasından duyduğu memnuniyeti belirttikten sonra, “Babamın Siirt’te görev yaptığı yılları yaşım gereği doğal olarak benim hatırlamam mümkün değil. Ağabeyimle büyük ve küçük dayım burada onlara soralım” dedi. İzmit’te iş yapan ve KSO üyesi olan dayıları Uğur Yüzen’le Ertuğrul Yüzen’e ve İzmit’e birlikte geldiği ağabeyi Nevzat Bağış’a seslenerek, “Bakın babamın Siirt’ten öğrencisiymiş. Sizin o yıllardan ortak okul arkadaşlarınız olabilir” diyerek bizi 50-55 yıl öncesine götürdü.

SİİRTLİ ARKADAŞLARIM

Siirt dahil çeşitli illerde Milli Eğitim Müdürü, Milli Eğitim Bakanlığı’nda genel müdürlük, genel sekreterlik, müsteşar yardımcılığı, ABD’de Eğitim Ataşeliği ve Siirt Belediye Başkanlığı da yapan Abdullah hocamın büyük oğlu bakan Egemen Bağış’ın ağabeyi Nevzat Bağış’la yemekte beraberdik. O da bakan kardeşi gibi 20 yıl yurt dışında kaldığından Siirt’i pek tanımıyor. Büyük dayı Uğur Yüzen Siirt Lisesi’nden 1958 yılında mezun olmuş, ben lise birdeyken. Ama sınıf arkadaşlarımdan bir dönem Emniyet Genel Müdürlüğü, Ankara, Malatya ve Kayseri Valiliği yapan, XX ve XXI’inci Dönemlerde DYP’den Ankara Milletvekili seçilen Saffet Arıkan Bedük’ü tanıyor. XX ve XXI’inci Dönemlerde Şırnak Milletvekili seçilen, Turgut Özal Kabinesinde Devlet Bakanlığı yapan Prof. Dr. Mehmet Salih Yıldırım’ı ve XVII. Dönem HP’den Ankara Milletvekili seçilen sendikacı, şair Sururi Baykal’ı hatırlıyor. Beni yıllar öncesine götüren ve eski arkadaşlarımı hatırlamama vesile olan Bakan Egemen Bağış’a teşekkür ediyorum.

VALİ VE BAŞKANA ÖVGÜ

12 Eylül’de yapılacak Anayasa referandumu ve AB süreciyle ilgili KOTO ve KSO üyelerini bilgilendiren Devlet Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış’ı dikkatle dinledim. AB dersine iyi çalışan Bakan Bağış’ın en çok Başbakan Erdoğan’ın Kocaeli’yi çok önemsediği sözleriyle azimli, kararlı ve sabırlı tavrı dikkatimi çekti. Vali Ercan Topaca ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’dan övgüyle bahsederken, “Sayın Başbakanımız birikimli, başarılı mesai arkadaşlarını Kocaeli’ye gönderiyor. Valiniz Kocaeli için bir şans, kıymetini bilin. İbrahim abiyle de Başbakanımızın danışmanıyken birlikte çalıştık” dedi.

Bu haber toplam 4286 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!