1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. BAĞÇEV-DER’de “Anadilin Önemi” Paneli Yapıldı
BAĞÇEV-DER’de “Anadilin Önemi” Paneli Yapıldı

BAĞÇEV-DER’de “Anadilin Önemi” Paneli Yapıldı

Dünyada her insan topluluğunun bir dili olduğu inancı ile UNESCO tarafından ilan edilen 21 Şubat Dünya Anadili Günü nedeniyle Siirt’te “Anadilin Önemi” konulu bir panel yapıldı.

A+A-

Anadilinin toplumlardaki yeri ve öneminin tartışılıp konuşulduğu panel Bağgöze ve Çevre Köyleri Derneği (BAĞÇEV-DER) de yapıldı. Araştırmacı Evdile Gürgen ve gazeteci-yazar Evdile Koçer’in katıldığı “Anadilin önemi” konulu panelin moderatörlüğünü Siirtliler.Net yazarlarından gazeteci-yazar İzzettin Oktay yaptı.

 

Dernek salonunda yapılan panelin açılış konuşmasını yaparak anadilin dünya halkları açısından önemine ilişkin kısa bir giriş yapan panel moderatörü gazeteci-yazar İzzettin Oktay, daha sonra ilk konuşma hakkını Araştırmacı Evdile Gurgen’e verdi. Yaptığı araştırmalar neticesinde dillerin insanlar üzerindeki önemi ve değişik kıta ve bölgelerde yaşayan insanların ayrı biçimlerde konuştuklarını, dilbilimcilerin de bu konular üzerinde çalışmalar yaparken dilleri gruplara ayırdığını söyledi. Bu ana gruplandırmalarda Kürtçe’nin Hint-Avrupa dil grupları içerisinde yer aldığını, Türkçe’nin ise Ural-Altay dil grubu arasında yer aldığını ifade etti. İnsanların anadillerine sahip çıkmamaları neticesinde çok kısa bir zamanda bu anadilinin yok olacağını, yerini başka egemen bir halkın dilinin yer alacağını söyledi.

 

 

SİİRTLİLER.NET

 

 Panelin ikinci kısmında anadilinin toplumdaki yeri, edebiyata yansıması üzerinde duran gazeteci-yazar Evdile Koçer, “İnsanoğlunun var olduğunun tek kanıtı kuşkusuz konuştuğu dildir. Eğer bizler yaptığımız işleri, bizlere ait olan anadilimizle ifade edemiyorsak onun pek te bir önemi kalmıyor. Elbetteki bizler diğer insan topluluklarıyla rahat iletişim kurabilmek için onların dilini öğreneceğiz. Ama bu şu anlama gelmiyor ki bizler kendi anadilimizle konuşmayı bırakıp tamamen başka bir dille konuşmaya başlayacağız. Eğer bizler anadilimizin kaybolmasını istemiyorsak elbette ki onu korumak ve geliştirmek için çaba içerisinde olacağız. Çocukluğumuzda ve bizden önceki nesillerin yaptığı kültürel ve sanatsal değerleri kendi anadilimizde derleyip toplayacağız. Dilin gelişiminin önünü açmak için edebiyat dilinde var olan eserleri okuyup yaygınlaştıracağız. Eli kalem tutanları ve yazma becerisi olanların kendi anadillerinde şiir, öykü, deneme, makale ve roman gibi yazınsal eserleri yazacağız ki bizim anadilimiz kaybolmasın. Elbette ki anadiller üzerindeki baskı ve asimilasyon benzeri yaptırımların baskın gelmesine mahal vermeyeceğiz. Anadilimizi her alanda kullanabilmek için tüm gücümüzle mücadele edeceğiz. Kürtçe’nin gelişip yaygınlaşması ve edebiyat yoluyla korunması için çeşitli eserler veren Ehmedê Xanî’yi, Melayê Cizîrî, Feqiyê Teyran’ı, Celadet Bedixan’ı, Cegerxwîn’i, Mehmet Uzun’u ve daha ismini sayamadığım çok sayıda aydın ve yazarımızı unutmayacağız.” dedi. Dilin önemi ve yaşadığımız bölgede yaşanan acının bir edebi öykü dilindeki halini kendi eserinden okuyan Evdile Koçer salonda duygulu anlar yaşattı. Yapılan panel ve okunan öykülerden sonra gazeteci-yazar Evdile Koçer şimdiye kadar yazmış olduğu üç eserlik Kürtçe kitaplarını okuyucuları için imzaladı.

 

 

SİİRTLİLER.NET

 

Yapılan “Anadilin Önemi” konulu panele ilişkin BAĞÇEV-DER Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Aksu yaptığı açıklamada “Böylesine önemli konularda üyelerimizin dikkatlerini çekmek ve bilgi sahibi olmalarını sağlamak açısından bu tarz değişik konular ve yazarlar tarafından çeşitli panel ve söyleşiler yapmaya devam edeceğiz. Çünkü bizim derneğimizin asıl amaçlarından olan sosyal yardımlaşma ve kültürel sanatsal etkinlikler düzenleme faaliyetlerinin yanı sıra dünya çapında önem arz eden konular hakkında da bilgilendirme çalışmaları da yapmaktır.” dedi.  

Bu haber toplam 2919 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!