1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bacasız sanayi Turizm, Siirt’te para etmiyor
Bacasız sanayi Turizm, Siirt’te para etmiyor

Bacasız sanayi Turizm, Siirt’te para etmiyor

Önemli bir turizm yatağına sahip Siirt, bu sektörden yeteri oranda istifade edemiyor. Sektör, kendin ekonomisindeki farklı alanlarını da tetikliyor. Mardin ise turizmde taşın suyunu bile çıkarıyor.

A+A-

Bacasız sanayi” olarak nitelendirilen ve hızlı gelişen turizm sektörü bölge illerimizden özellikle Mardin’de hızla gelişiyor. Turizm sektöründeki canlılığın ve değerin farkında olan Mardin, artan turist sayısına paralel olarak otel, pansiyon ve yatak kapasitesini de arttırıyor. 10 yıl önce 500 yatak kapasitesine sahip Mardin, il ve ilçe merkezlerinde yapılan oteller sayesinde yatak kapasitesini 3.700’e çıkardı. 12’si turizm ve 13’ü de belediye belgeli olmak üzere toplam 25 otel yer alan kentte, çok sayıda butik otel ile pansiyon da bulunuyor. Konaklama merkezlerinde binin üzerinde kişi istihdam edilirken, tüm turizm sektöründe istihdama kavuşanların sayısı binleri aşıyor.

VATANDAŞ TARİHİ EVİNİ PANSİYONA ÇEVİRİYOR

Bürokrasisi, yerel yönetimleri, siyasetçisi, sivil toplum kuruluşları ve işadamlarıyla değer verilen turizm sektöründeki canlılık vatandaşı da tetikliyor. Ev pansiyonculuğunun geliştiği kentte vatandaşlar tarihi evini pansiyon olarak kullanmaya başladı.

İŞADAMLARI DERNEĞİ FAAL

Birkaç yıl öncesinde Mardin’i ziyaret eden turist sayısı yıllık 200 bini aşmazken bugün 1.5 milyon turist geliyor. Kentteki işadamları derneği faal. Dernek sadece protokollerde yer alan ve tabelacılık yapan bir kuruluş değil. Kentin ekonomik değerlerini görme becerisini gösteren işadamları derneği gibi birçok STK, turizm sektörünün Mardin’de beraberinde birçok sektörün gelişmesine katkı sunduğunun farkında.

Örneğin, Mardin Sakatlar Derneği’nce kurulan gümüş atölyesinde yüzün üzerinde kişi meslek öğrendi ve para kazanıyor. Bu kurslar sayesinde 120 engelli vatandaş Telkari gümüşçülüğünde usta oldu. Telkari gümüşleri hem yurt içinde hemde yurt dışında satış yapılıyor.

Bölgemizdeki civar kentlerde gelişen meslekler:

Iğdır’da sınır ticareti

Muş’ta gıda ve tekstil sektörü

Tunceli’de yıldızlı oteller, termal tesisler ve su sporları sektörü

Ardahan’da ekolojik oyuncak alanında yeni bir sektör

Bingöl’de çağrı merkezi sektörü

Adıyaman’da mermer sektörü

Bu haber toplam 2726 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!