1. HABERLER

  2. KÜLTÜR

  3. Babıalide Kudüs Sohbeti
Babıalide Kudüs Sohbeti

Babıalide Kudüs Sohbeti

Gazetci-Yazar Eyüp Güzel, Bâbıâli Enderun Sohbetleri’nde "Kudüs" konulu sohbet verdi.

A+A-

Yeni Dünya Vakfı'nın Sultanahmet'teki Genel merkezinde her hafta Perşembe günleri düzenlenen Bâbıâli Enderun Sohbetleri’nde bu haftaki konuşmacı konuk Siirtliler. NET'in Genel Yayın Yönetmeni ve "Okumadan Kudüs Kurtarılamaz" isimli kitabın yazarı Eyüp Güzel oldu.

Kudüs'ün Peygamberler tarihinden, Asr-ı Saadet dönemine ve ardından Selahaddin-i Eyyübi döneminden İngilizler tarafından işgal edildiği 1917 dönemine kadar tarihsel bir analizini yapan Eyüp Güzel, yakın tarihimizde yaşananları da dinleyicilerle paylaştı.

Okumadığımız için coğrafi işgallerin yanısıra zihin işgallerine de maruz kaldığımızı ifade eden Güzel, "okumadığımız bize öğretilen yalan yanlış herşeyi doğru kabul ediyoruz. Filistinliler topraklarını sattı gibi yüz yılın en büyük yalanını da öyle kabullendik. Kudüs'ten, Filistin'den bize ne demeyi öğretenlerin ataları Fransa'da toplanıp haçlı seferlerini başlattılar ve ilk kıblemizi katliamlarla işgal ettiler." dedi.

Programda Eyüp Güzel'in çevirmiş olduğu "Boyalarım Filistin" isimli kısa metrajlı film izlettirildi. Programın sonunda ise Güzel'in yazmış olduğu "Okumadan Kudüs Kurtarılamaz" isimli kitabın dağıtımı yapıldı.

enderun1.jpgenderun2.jpgenderun3.jpgenderun4.jpg

Bu haber toplam 1238 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!