1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Avni Eren: Siirt barajlar şehri olacak
Avni Eren: Siirt barajlar şehri olacak

Avni Eren: Siirt barajlar şehri olacak

Statkraft Siirt Koordinatörü Avni Eren, Siirt’in 2016 yılına kadar barajlar şehri olacağını açıkladı.

A+A-

Siirtliler.Net’e barajlarla ilgili bilgi veren Avni Eren, “Botan, Başur ve Kezer sularının üzerinde 2016 yılına kadar 20 adet hidro-elektrik santrali (HES) kurulacak. Böylece Türkiye’de barajlar şehri olarak tanınacağız.” dedi.

avni eren - siirt

Eren, açıklamalarında aşağıdaki ifadelere yer verdi:

“Yapılacak 20 adet HES ile bölgemizin %50’ye yakın elektrik ihtiyacını karşılayacağız. Böylelikle Siirt’te yüzyıllardır boşa akan akarsularını değerlendirecek ve Siirt ekonomisine büyük etkiler olacak. Bu barajların kurulum esnasında yaklaşık 8 bin insanımıza istihdam sağlanacak. Barajların bitiminde ise 2 bin insan iş sahibi olacak.”

Akarsularımız üzerinde yapılacak Hidro Elektrik Santralleri:

Botan’da kurulacak barajlar: Alkumru(Limak), Kirazlık(Limak), Çetin1(Statkraft), Çetin2(Statkraft), Pervari1(Sabancı), Pervari2(sabancı), Narlı(Aksa), Baran1(iba), Baran2(iba), Eruh(Nasıroğulları), Keskin, Oran

Başur’da kurulacak barajlar: Başören1, Baykan1, Baykan2

Kezer’de kurulacak barajlar: Kezer1(Nasıroğulları), Kezer2(Nasıroğulları), Kezer3(Ciner), İncir(Sabancı)

avni eren - siirtYapılacak barajlardan şu anda Alkumru Barajı faaliyete girmek üzere. Kirazlık Barajı inşaatı devam ediyor. Çetin Barajlarının da inşasına Haziran ayında başlanacak.

Statkraft Siirt Koordinatörü Avni Eren, firma olarak baraj yapımına başlamadan önce sosyal sorumluluk adı altında barajlardan etkilenecek civar köylere DİKA’ya sunulan projeler doğrultusunda iyileştirme ve nar yetiştiriciliği gibi tarım faaliyetlerini güçlendirme amacıyla 1.5 milyon Dolar civarında bir yatırım yapılacağını bildirdi. Projenin fizibilite aşamasında olduğunu belirten Eren, “bunu da en kısa sürede yerine getirip civar köylerin eğitim, sağlık ve tarımcılık alanında gelişmesini sağlamak istiyoruz.” Dedi.

Bu haber toplam 6790 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!