1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Aşırı elektrik tüketimine trafo dayanmıyor
Aşırı elektrik tüketimine trafo dayanmıyor

Aşırı elektrik tüketimine trafo dayanmıyor

Dedaş tarafından yapılan yazılı açıklamada aşırı elektrik tüketimi nedeniyle son 1,5 ayda 214 trafo yanarak kullanılamaz hale geldiği belirtildi.

A+A-

7 tanesi Siirt’te olmak üzere toplam 214 trafonun yanarak kullanılamaz hale geldiği belirtilen yazılı basın açıklamasında şu bilgilere yer verildi:

AŞIRI TÜKETİM YÜZÜNDEN 45 GÜNDE 214 TRAFO YANDI

İSRAFA TRAFO DAYANMIYOR

Dicle Elektrik tarafından dağıtım hizmeti verilen Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak’ta havaların soğumaya başladığı 1 Kasım tarihinden bu yana geçen 45 günlük süre içerisinde 214 trafo, aşırı tüketim nedeniyle yanarak kullanılamaz hale geldi. Elektriğin, amacı dışında daha çok ısınmada kullanılması yüzünden trafoların yanması yüzünden yüzlerce konut ve işyeri uzun süreli elektrik kesintileri ile karşı karşıya kaldı.

45 GÜNDE 214 TRAFO YANDI

Bu arada, elektrik enerjisinin bölge genelinde amacının dışında ağırlıklı olarak ısınmada kullanılması yüzünden sık sık trafo yangınlarının yaşandığı öğrenildi.

Dicle Elektrik Dağıtım’dan alınan bilgilere göre hava sıcaklığının düşmeye başladığı 1 Kasım tarihinden bu yana geçen süre içerisinde tamamı aşırı yüklenmeden dolayı Diyarbakır’da 59, Şanlıurfa’da 85, Mardin’de 22, Batman’da 26, Siirt’te 7 ve Şırnak’ta ise 15 olmak üzere 214trafo yanarak kullanılamaz hale geldi.

Dicle Elektrik Dağıtım yetkilileri, konut ve işyerlerine hazırlanan projeler baz alınarak belli bir güçte elektrik verildiğine dikkat çekerek, ‘’Ancak, vatandaşlarımız maalesef kış mevsimi olduğu için elektriği amacının dışında ısınmada da kullanıyorlar. Bu nedenle şebekelere hesapta olmayan aşırı bir yük biniyor ve sonucunda da trafolarımız yanıyor. Çoğu kayıt dışı olan bu aşırı tüketim yüzünden de usun süreli elektrik kesintileri yaşanabiliyor. Bu nedenle, arızalar, dolayısıyla da elektrik kesintileri yaşanmaması için vatandaşlarımızdan elektriği israf etmeden ve amacına uygun biçimde kullanmalarını istiyoruz.’’ dediler.

Bu haber toplam 2457 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!