1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. [arşiv] Siirt Belediyesi’nde Selim Özalp dönemi
[arşiv] Siirt Belediyesi’nde Selim Özalp dönemi

[arşiv] Siirt Belediyesi’nde Selim Özalp dönemi

1999/2002 yılları arasında Siirt Belediye Başkanlığını yapmış olan M.Selim Özalp dönemi.

A+A-

M.Selim Özalp - 1954 Eruh ilçesi Ekinyolu köyünde doğdu. Evli ve 6 çocuk babası. Halkın Emek Partisi (HEP) kuruluşundan bu yana siyasetle uğraştı.

 

SİİRTLİLER.NET ARŞİVİNDEN

 

27.10.2007’de Siirtliler.Net ile Selim Özalp’ın röportajından özettir.

 

Belediye başkanlığı döneminde yoğun göçten dolayı Siirt adeta büyük köy görünümündeydi. Alt yapı yetersizdi. Mezopotamya parkı, saat kulesi parkı ve Kılıççıoğlu parkı o dönemde belediye bütçesine ellemeden düzenlenen parklardandı. Keza çöplük halinde olan Kızlar Tepesi’ndeki Anfi Tiyatro ve çevre düzenlemesi kısmen belediye imkânlarıyla, selim özalpkısmen de vatandaşların yardımıyla yapıldı. Ancak Kızlar tepesinin bugünkü daha geniş arazide düzenlenmiş hali Mervan Gül döneminde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e yaptırtılmıştı.

 

Kullanılamaz durumda olan Botan suyunun faaliyete sokularak Hesko suyuna ilave edilmesi, Kezer çayı kenarında konkasör şantiyesinin kurulması, Eruh yolu üzerinde bulunan alana makine-araç bakım ve onarım atölyesi, oto park alanı, akaryakıt ikmal tesisi, soğuk hava deposuna ilave olarak 2 adet soğuk hava deposunun kurulması gibi hizmetler de Özalp döneminde gerçekleştirildi.

 

Şehir içi otobüsler

 

Şehir içi ulaşım için otobüsler alınarak Siirt’in her mahallesine otobüslerin tahsisi yine bu dönemde yapıldı. Yaşlı, özürlü ve maddi durumu iyi olmayan çok sayıda vatandaşa kart verilerek bedava ulaşım imkânı sağlandı.

 

Krizler üst üste gelmişti

 

Alt yapı sorunuyla ilgili Alman Kalkınma Bankası’na yapılan başvurularda kabul edilen proje karşılığında (o dönemin değeriyle) 33 milyon Euro hibe sözleşmesi yapıldı. Ancak yapılan alt yapı fizibilite çalışmalarına rağmen proje hayata geçirilemedi. 1999 büyük Marmara depremi, akabinde 2001 mali kriz ve devalüasyon ile hükümetin kemer sıkma politikası tüm belediyeleri vurmuştu.

Bu haber toplam 9578 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
1 Yorum