1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Armutlu’da Siirtlileri kurumsallaştırdı
Armutlu’da Siirtlileri kurumsallaştırdı

Armutlu’da Siirtlileri kurumsallaştırdı

Göçleri yaklaşık 50 yıl önce başlayan Siirtliler, Armutlu’da ilk kez geçtiğimiz sene kurumsallaştılar.

A+A-

1964 Siirt doğumlu olan Ali Altuncu, 1992’de İstanbul’a yerleşti. İnşaat sektöründe faaliyetleri bulunan Ali Altuncu, 2008 yılında ise Armutlu’da yatırımlara başladı. Bir ayağa İstanbul’da, diğer ayağı ise Armutlu’da olan Ali Altuncu, tatil ilçesi olan Armutlu’da Siirtlileri kurumsallaştırdı. 2017 yılında Siirt Eğitim Vakfı’nın Armutlu Şubesi’ni açan Altuncu, aradan geçen 1 yıl içerisinde vakfın üye sayısını 900’lere dayandırdı. Hedeflerinin ise 3 bin olduğunu söylüyor.

Siirtliler. NET’e değerlendirmelerde bulunan Ali Altuncu şu bilgilere yer verdi:

Siirtlilerin tarihleri burada yaklaşık 50 yıla dayanıyor. Süreç içerisinde nüfusları burada arttı ve tahminimce burada 4 bine yakın Siirtli var. Kimisi mülkü olduğu halde sadece tatil döneminde gelir kimisi ise tamamen buraya yerleşmiş durumdadır. Nüfus her geçen sene artıyor.

Siirtlileri, Armutlu’da daha kurumsal bir duruma getirme, birlikteliklerini arttırma ve kültürel değerlerini yaşatma amacıyla kurulan Armutlu Siirt Vakfı sayesinde ilçede Siirtlilere bakış açısında da bir farklılık oluşmaya başlandı denilebilir. Mesela Siirtlilere artık daha yerleşik insanlar olarak bakılıyor.

Siirtlilerin Armutlu’da kalabalık bir nüfusa sahip olmalarına rağmen bürokratları, siyasetçileri bulunmuyor. Bu konuda Siirtlilerin bir eksikliğinden bahsetmek mümkün.

Ali Altuncu’yla yapmış olduğumuz sohbetimizde konuyu Vakfa getiriyoruz. 2017 yılında kurulan Armutlu Siirt Vakfı, geçen ramazanda hergün 200-300 kişiye iftar verdi. Armutlu’da ilk kez böyle bir etkinlik düzenleniyordu. Vakıf Başkanı Ali Altuncu önceki senelerde bireysel olarak kendi işlettiği otelde hergün yaklaşık 300 kişiye Ramazanda iftar veriyordu ancak 2017’de vakfı kurunca bu tür etkinlikleri artık Armutlu Siirt Vakfı üzerinden sürdürmeye başladı.

Siirt Vakfı, Armutlu’nun ilk hemşehri sivil toplum kuruluşu olma özelliği taşıyor. Açılışına siyasetten bürokrasiye, sivil toplum kuruluşlarından esnafına kadar birçok farklı camiadan katılımlar sağlandı. Geçtiğimiz kış aylarında orta ve lise çağındaki gençlere Kur’an-ı Kerim, Ahlak ve Dini eğitim seminerleri düzenleyen vakıf, hocalar eşliğinde bunu 2 ay kadar sürdürdü.

Son olarak Ali Altuncu’ya vakfın yönetiminde kimler olduğunu soruyoruz. İşte o isimler:

Şeref Avcı, Hüseyin Çetin, Günay Altuncu, Nezir Erkoyuncu, Hayrettin Sobacı, Tahsin Herdal, Halil Zamur, Bekir Amcalar.

Bu haber toplam 4932 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
3 Yorum