1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Araplar, Kürtler, Türkler… Hep birlikte yürüdüler - Siirt
Araplar, Kürtler, Türkler… Hep birlikte yürüdüler - Siirt

Araplar, Kürtler, Türkler… Hep birlikte yürüdüler - Siirt

Sarıkamış Destanının yıldönümü nedeniyle Siirt’te Araplar, Kürtler ve Türkler hep birlikte elele vererek yürüyüş yaptılar.

A+A-

Anadolu’da yaşayan bütün halkların birlikte oluşturduğu Sarıkamış Destanının 102. yılı münasebeti ile ilimizde “Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü” düzenlendi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı öncülüğünde Sarıkamış Harekâtı’nın 102. yılı nedeniyle Türkiye’nin 81 ilinde eş zamanlı olarak başlatılan ‘Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü’ Siirt Valiliği himayelerinde binlerce kişinin aktılımı ile gerçekleştirildi.

15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı’nda start verilen yürüyüş, ATATÜRK Anıtı ve Güres Caddesi güzergahından devam ederek, Siirt Üniversitesi merkez kampüsünde sona erdi. 

Türk bayrakları ve Sarıkamış destanını anlatan pankartların taşındığı yürüyüşe; Vali Vekili Bünyamin Kuş, Garnizon Komutanı Kurmay Albay Selçuk Yavuz, Belediye Başkan Vekili Ceyhun Dilşad Taşkın, Vali Yardımcısı ve Tillo Kaymakamı Yunus Koç,  İl Emniyet Müdürü Mustafa Tokyay, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, Baro Başkanı Av. Nizam Dilek, Ak Parti İl başkanı Özgür çalapkulu, kurum müdürleri,  siyasi parti, dernekler ve STK temsilcileri, öğrenciler, sporcular ve binlerce Siirt’li katıldı.

Ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyüşe katılan binlerce vatandaş, “Kahrolsun PKK”, “Vatan Sana Canım Feda”, “Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez”, “Polise, Askere Uzanan Eller Kırılsın.” şeklinde slogan atarak yürüyüş tamamlandı.

Anma programının ikinci bölümüne ise Siirt Üniversitesi Merkez Kampüsünün konferans salonunda devam edildi.Kuran-ı kerim tilaveti ile başlayan program, günün anlam ve önemini belirten konuşmalarla devam etti.

Sarıkamış Destanının 102. yılı dolayısıyla İl Müftülüğünce, Kuran Kurslarında ve Camilerde okunan 102. hatmin duası, İl Müftüsü Faruk Arvas tarafından okundu.Törende daha sonra Sarıkamış destanı ile ilgili belgesel film izlettirildi. Siirt Valiliğince hazırlanan Hoşaf ve buğday ekmek, katılımcılara dağıtıldı. Ayrıca yürüyüşe katılanlara, Yazar Mustafa Armağan tarafından yazılan “Çanakkale’de Doğan Ümit Asım’ın Nesli” adlı kitabın vatandaşlara dağıtılması ile tören sona erdi.

sarikamis-yuruyusu.jpg

Bu haber toplam 3735 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!