1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AP Komisyonu’ndan Demirkıran’a ziyaret
AP Komisyonu’ndan Demirkıran’a ziyaret

AP Komisyonu’ndan Demirkıran’a ziyaret

Avrupa Parlamentosu Kadın Hakları ve Cinsiyet Eşitliği Komisyonu, TBMM’de Demirkıran’ı ziyaret etti.

A+A-

Avrupa Parlamentosu Kadın Hakları Cinsiyet Eşitliği Komisyonunu temsilen aralarında Emine Bozkurt’un da bulunduğu Edit Bauer Başkanlığında bir heyet, Siirt Milletvekili Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Siirt Milletvekili Afif Demirkıran ve Komisyon üyeleri ile TBMM’de bir araya geldi.

Görüşmede kadın hakları ve cinsiyet eşitliğinin Türkiye'nin en fazla çaba sarf ettiği konulardan olduğunu belirten Demirkıran, bu nedenle Avrupa Parlamentosu Kadın Hakları Cinsiyet Eşitliği Komisyonunu ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Yeni Anayasa ile ilgili bilgi veren Demirkıran toplumun tüm kesimlerinin ihtiyacına cevap verecek geniş katılımlı bir anayasa hazırlığı yaptıklarını söyledi. Demirkıran son on yıl içerisinde Avrupa Birliği’ne katılım sürecinde Türkiye’de yasal mevzuatın iyileştirildiğini, ancak Avrupa Birliği ile müzakerelerde bazı üye ülkelerin siyasi engellemeleri ile 18 faslın engellendiğini buna bir anlam veremediklerini, bunun Türkiye’ye yapılan büyük bir haksızlık olduğunu kaydetti. Ayrıca Demirkıran Kıbrıs ve Avrupa Birliği 2011 yılı İlerleme Raporu konularında heyetle görüş alışverişinde bulundu.

 Avrupa Parlamentosu Kadın Hakları Cinsiyet Eşitliği Komisyonunu üyesi olan Türk asıllı Emine Bozkurt ise; Türkiye’de kadınların siyasete katılımının artması gerektiğini söyledi. Kendi hazırladığı “Türkiye’de Kadının Durumu” konulu raporun Mart ayında Avrupa Parlamentosu’nda görüşüleceğini söyledi.

Avrupa Parlamentosu Kadın Hakları Cinsiyet Eşitliği Komisyonunu temsil eden Edit Bauer ise, "Bize bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederiz. Çok yoğun bir dönemden geçiyorsunuz, biz Yeni Anayasada kadın hakları ve cinsiyet eşitliği konusunda yapılacak çalışmaları oldukça merak ediyoruz." dedi.

Bu haber toplam 1927 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!