1. HABERLER

  2. KÜLTÜR

  3. Anneler günü projemiz sempozyumda ele alındı
Anneler günü projemiz sempozyumda ele alındı

Anneler günü projemiz sempozyumda ele alındı

Uluslar arası Veysel Karani ve Manevi Kültür Mirasımız Sempozyumu’nda SİİRTLİLER.NET DERNEĞİ’nin “Anneler Günü Veysel Karani Merkezli Kutlanılmalı” fikri gündeme geldi.

A+A-

Eskişehir Osmangazi Üni. İlahiyat Fak. Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü Başkanı Prof.Dr.Ejder Okumuş, sempozyumun ilk konuşmacısı olarak Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinden ele aldığı Hz.Veysel Karani’yi derin bir düşünür ve tarihi bir şahsiyet olarak değerlendirdi.

Siirt’e gelmeden önce internetten Siirtliler.Net sitesini incelemesi sonucu Anneler Günü ve Veysel Karani başlıklı haberlerimizi okuyan bu fikrin dalga dalga yayılması gerektiğine vurgu yaptı.

Prof.Dr.Okumuş seminer salonunda yaptığı açıklamada, “Buraya gelirken internete baktım Siirtliler, Veysel Karani ile ilgili neler yapıyolar diye. İnternette SİİRTLİLER.NET diye bir derneğe ve onların yayınlarını biraz okuma fırsatım oldu. O sitede özellikle bir konu dikkatimi çekti. Anneler Günü’nün Veysel Karani merkezli kutlanılması fikrini okudum. Bunu sizlerle paylaşıyorum. Çok güzel bir fikir. Bunun dalga dalga Türkiye’ye yayılması gerektiğini düşünüyorum. Hatta daha da ileri gidiyorum, Dünya’dan kopmamak adına Anneler Gününü de içine alacak şekilde kendi yerel değerlerimizi öne çıkararak bunu bir hafta süresince kutlanmalı. Çünkü eğer gerçekten bir anneye sevgiden bahsedeceksek Veysel Karani iyi bir modeldir. Bu tekliflerinden ve fikirlerinden dolayı SİİRTLİLER.NET DERNEĞİ yetkililerine teşekkür ediyorum, kendilerini tebrik ediyorum.” İfadelerine yer verdi.

Okumuş’un ardından açıklama yapan Oturum Başkanı Doç.Dr.Ahmet Erkol ise, “Ejder hocamız son derece pratik bir insan. O yüzden hemen Anneler Günüyle birlikte Veysel Karani’yi ifade etmesi buradaki yöneticiler tarafından dikkate alınması gereken bir husustur. Çünkü modern dünya biraz böyle çalışıyor. Bunları dikkate almamız lazım.” dedi.

Bu haber toplam 2447 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!