1. HABERLER

  2. KÜLTÜR

  3. Anneler Günü bize nereden geldi?
Anneler Günü bize nereden geldi?

Anneler Günü bize nereden geldi?

Siirtliler.Net Derneği, "Anneler Günü'nün Hz.Veysel Karani merkezli kutlanılma" fikrini Türkiye genelinde yaygınlaştırmaya hazırlanıyor.

A+A-

Her yıl Mayıs ayının 2.Pazar günü kutlanılan "Anneler Günü" bize nereden geldi. Siirtliler.Net Derneği, "Yılın Annesi Ödülünün Siirt'te, Hz.Veysel Karani Türbesinin önünde verilmeli" fikrini Türkiye geneline yaygınlaştırmaya hazırlanıyor.

anneler günü

Peki, Anneler Günü bize nereden geliyor? Anneler Günü'nün Amerika'da Hristiyan yetiştiren bir rahibenin ölüm yıl dönümü olduğunu biliyor muyuz?

Anna Jarvis Kimdir?

Asıl mesleği öğretmenlik olan 1864 doğumlu Anna Jarvis 1902 yılında babası ölünce annesi ile beraber ABD'de Philadelphia'da yaşamaya ve çalışmaya başladı. Üç yıl sonra 9 Mayıs 1905'de de annesini kaybetti. Sürekli annesi ile beraber yaşamasına rağmen öldüklen sonra "Ona hayatta iken gerekli ilgiyi gösteremediği"ne inanıyor ve bunun ezikliğini duyuyordu. İki sene sonra Mayıs'ın ikinci pazarında annesinin ölüm yıldönümünde arkadaşlarını evine çağırdı ve bugünün anneler günü olarak ülke çapında kutlanması fikrini ilk onlara açtı.

Fikir kabul gördü anneler memnun kaldı babalar itiraz etmedi Amerika'nın önde gelen bir giysi tüccarı da finansal desteği sağladı. İlk anneler günü Jarvis'in annesinin 20 yıldır haftalık dini dersler verdiği Grafton'daki bir kilisede 10 Mayıs 1908'de 407 çocuk ve annesinin katılımı ile kutlandı. Jarvin her bir anneye ve çocuğa kendi annesinin en çok sevdiği çiçek olan karanfillerden birer tane verdi. O günden sonra temizliği asaleti şefkati ve sabrı ifade eden beyaz karanfil Amerika'da anneler gününün sembolü olarak kabul edildi.

Sıra anneler gününü "milli bir gün" olarak kabul ettirmeye gelmişti. Jarvis tarihte tek bir kişi tarafından gerçekleştirilen en başarılı mektup yazma kampanyası ile gazete patronlarından işadamlarına devlet adamlarından din adamlarına kadar ulaşabildiği herkese bu fikrini iletti. Fikir o kadar çok ve çabuk kabul gördü ki Senato onaylamadan çok önce bir çok eyalet ve şehirde anneler günü kutlamaları gayrı resmi olarak başlatılmıştı bile. Sonunda 8 Mayıs 1914'te Senato'nun onayı Başkan Wilson'ın da imzası ile Mayıs'ın ikinci pazarı 'Anneler Günü' olarak resmen ilan edildi. Anna Jarvis sonunda muradına ermiş kampanyasını başarı ile sonuçlandırmıştı.

Ülkemizde de Türk Kadınlar Birliği'nin girişimi ve önerisi üzerine 1955 yılından beri Mayıs ayının ikinci Pazar günü 'Anneler Günü' olarak kutlanmaktadır.

Bu haber toplam 4303 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!