1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Altın uçuyor! Siirt kuyumcu esnafı ne dedi?
Altın uçuyor! Siirt kuyumcu esnafı ne dedi?

Altın uçuyor! Siirt kuyumcu esnafı ne dedi?

Altın fiyatları bu haftaya da rekorla başladı. Güvenli yatırım aracı olarak görülen altının yükselişi nedeniyle küçük/büyük yatırımcılar soluğu kuyumcularda alıyor.

A+A-

Emekli ikramiyesini alanlar, evini satıp eline toplu para geçirenler kuyumcuya koşuyor. Özellikle Cumhuriyet altını satışta son zamanların rekorunu kırıyor. Kimi esnafa göre önümüzdeki günlerde kısa süreli bir düşüş yaşanacak.

Siirtliler.Net’e konuşan kuyumcu esnafının açıklamalarında benzer yönler olsa da farklı açıklamalar da kendini gösteriyor. İşte Siirt’in kuyumcu esnafının altın piyasasıyla ilgili açıklamaları:

cahit özçelebi

Cahit Özçelebi / Seydan Kuyumculuk

“Altın uzun vadede karlı bir yatırımdır”

Artışların devam edeceğini düşünüyorum. Dünyadaki ekonomik kriz devam ettiği sürece altın piyasasındaki yükseliş sürer. Geçen ay çeyrek altını 130 TL değerindeyken bugünlerde 145-150 TL arasında seyrediyor. Altın uzun vadede bugüne kadar hep kazandırmıştır. Kısa vadede ise risklidir. Şu sıralar altın satışlarımız daha fazla. Altın satanlar ise azınlıkta ve genelde ihtiyaçtan dolayı satıyorlar. Emekli ikramiyesi alanlar, evini satanlar gibi eline toplu para geçirenler altın almaya başladılar. Ama belirtmekte fayda var risk her zaman vardır.

 

hüseyin özçelik siirt

Hüseyin Erçelik / Anadolu Kuyumculuk

“Altında kısa süreli bir düşüş bekliyoruz”

Uzun vadede altına yatırım yapmak karlıdır ama kısa vadede risklidir. Şu sıralar müşterilerimiz altın satmak yerine almayı tercih ediyorlar. Satan ihtiyaçtan satıyor. Kısa süreli bir düşüş olabileceğini düşünüyorum. Ama bu düşüş sanal bir düşüş olacak ve ardından tekrar yükselişe geçecektir. Bu yönde bir tahminimiz var. Özellikle dövizde 2 Ağustos’un kritik bir tarih olacağını söylemek istiyorum.

 

hamza uğur - siirt

Hamza Uğur Altuncu / Altınel Kuyumculuk

“Elinde altın olana satmasını tavsiye ederim”

Şu anki yükselişler istikrarsız ve ani olduğu için çok güven verici değildir. Uzun vadede her an sürpriz yaşanabiliyor. Altında şu anki yükseliş şiddetli bir yükseliş oldu. Şu an elinde altın olanın satmasını tavsiye ederim. Altının değerinin düşmesini bekliyoruz.

 

bekir çalapçıkay

Bekir Çalapçıkay / Güven Kuyumculuk

“Parası olana altın almasını tavsiye ederim”

Yükselişler Dünya’daki ekonomik krizle ilgilidir. ABD’deki ekonomik paket 2 kez açıklandı ama kabul edilmedi. Yeni bir ekonomik paket açıklanmak üzere. Altın piyasasındaki hareketlilik dolarla alakalıdır. Altın dolara endeksli olduğundan etkileniyor. Parası olana altın almasını tavsiye ederim. Bu kriz sadece ABD ekonomisiyle ilgili değil. Ortadoğu kaynıyor, Avrupa ülkeleri zor durumda. Bunların hepsi etkendir.

Bu haber toplam 6284 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!