1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Alkumru Barajı ve HES’in açılış töreni
Alkumru Barajı ve HES’in açılış töreni

Alkumru Barajı ve HES’in açılış töreni

Yıllardır boşa akan Botan Çayı’nın üzerine kurulan Türkiye’nin 5’nci büyük barajı Alkumru, hizmete açıldı.

A+A-

Cumhur Başkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Siirt’e gelerek açılış törenine katıldığı baraj 465 milyon dolara mal oldu.

Enerji üretim, dağıtım, ticaret, havalimanı ve liman yatırımları gibi alt yapı alanlarında faaliyet gösteren Limak Yatırım, Siirt’in Botan Çayı üzerinde inşa ettiği Alkumbur Barajı’nı 36 ayda tamamlayarak hizmete açtı. Tören sırasında ayrıca Kirazlık Barajı’nın temeli atılırken, Statkraft’ın inşa edeceği Çetin HES’in de projesi başlatıldı.

BOTAN ÇAYI ARTIK BOŞA AKMAYACAK

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin nehir ve çayları üzerindeki baraj projelerini 2015 yılına kadar bitirmek zorunda olduğunu söyledi. Gül, “Dünya değişiyor bu konuda değişik etkenler ortaya çıkıyor. Önceliğimizi bunlara vermemek gerekiyor. Başta Ilısu olmak üzere bütün bu tesisleri bitirmemiz gerekiyor. Hükümetin bunun farkında olması, bizi memnun etmektedir” dedi.

Törende konuşan Erdoğan ise “Su akar, Türk bakar derlerdi, bu devri artık kapattık. Şimdi ‘su akar, Türk yapar’ diyoruz. Bu yatırımları yapmasaydık 3-4 yıl içerisinde sınır aşan sular konusunda önümüze ciddi sorunlar gelecekti” dedi.

Bölgede 16 barajın inşaatı sürüyor

Siirt ve bölgesinde 16 barajın kısa sürede tamamlanıp faaliyete geçeceğini ve böylelikle bölgedeki bütün sulara hakim olunacağını bildiren Erdoğan “Siirt’i ülkemizde önemli bir yatırım bölgesi haline getiriyoruz” dedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün açılış törenine katılarak mutluluklarına ortak olduğunu vurgulayan Erdoğan, Gül’e teşekkür etti.

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ise Alkumru Barajı ve HES’in 36 ay gibi dünya rekoru sayılacak bir hızla bitirildiğini söyledi. Barajın özel sektör yatırımı olarak Türkiye’nin dolgu yönünden en büyük, üretim kapasitesi olarak da ikinci büyük santrali olduğunu anlatan Özdemir “Eğer bu projeyi devlet eski dönemdeki gibi sınırlı bütçe kaynaklarıyla yapmış olsaydı yapım süresi 3 yıl değil, 15 yıldan fazla olacaktı” dedi. Nihat Özdemir, altı üretim tesisi, altı HES yatırımı ile Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerine en fazla yatırım yapan grup olduklarını söyledi.

Siirt’in tüketiminin 3 katı elektrik üretecek

DİCLE Nehri’nin önemli bir kolu olan Botan Çayı üzerinde inşa edilerek hizmete açılan Alkumru Barajı özel sektör tarafından inşa edilen ikinci en büyük hidroelektrik santrali olma özelliğini taşıyor. Baraj Siirt’in yıllık elektrik tüketiminin üç katı enerji üretecek. İnşaatı 36 ay süren baraj 2 bin kişiye doğrudan, 10 bin kişiye de dolaylı istihdam yarattı. Botan Çayı üzerinde halen Limak’ın açılışını yaptığı Alkumru Barajı’nın yanı sıra aralarında Enerjsa’nın da bulunduğu şirketler tarafından toplam 8 baraj projesi yürütülüyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Egemen Bağış, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Siirt Valisi Musa Çolak törene katılanlar arasındaydı.

Bu haber toplam 3730 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!