1. HABERLER

  2. ÜLKE

  3. Ali Osmanoğlu yazdı: Kelimelerin kifayetsiz kaldığı zamanlar
Ali Osmanoğlu yazdı: Kelimelerin kifayetsiz kaldığı zamanlar

Ali Osmanoğlu yazdı: Kelimelerin kifayetsiz kaldığı zamanlar

Hür Haber yazarlarından Ali Osmanoğlu, kaleme aldığı "Kelimelerin kifayetsiz kaldığı zamanlar yaşıyoruz" başlıklı son makalesinde Pkk'nın Kürtlere verdiği zarara ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

A+A-

Kelimelerin kifayetsiz kaldığı zamanlar

 

Gündem allak bullak… Bazen yazmak bir eziyete dönüşür, karabasan misali adamın üzerine çöker. Kelimeler özürlü ve kifayetsiz kalır.

Öyle zamanlar yaşıyoruz işte.

Terör belası, bu ülkenin evlatlarını alıp götürüyor. Bir anı, bir hayal kalıyor geriye. Hemen her gün gece saat 00:00 olunca ajanslara bakar oldum, “gün sonunda ve gece şehit olan bir vatan evladı var mı” diye.

Bugün gün ışıdığında hangi anaya oğlunun şehit olduğunu söyleyecekler, hangi ananın yüreği kor ateş olacak. Hangi baba yüreği gizli gizli ağlayacak.

Bugünlerde epeyce canım yanıyor. Giden gençlere yanıyorum, ajans haberlerinde ağlayan analarla bende ağlıyorum.

Kaç gün oldu yazmıyorum, Yazı İşleri “Amerika'ya mı gittin” diye sordu. Amerika kadar uzak bir yerdeydim. Ruhumun derinliklerinde yüreğim cehennem sıcağında kavruluyordu.

Biri anlatsın bana bu çocuklar ne için ölüyor? Bu terör belası evlatlarımızdan, güzel ülkemden ne istiyor?

Bu ülkenin her metre karesi için, bir şehit değil, bin şehit vereceğimizi bilmiyor mu? Şehit olmanın, cennetle müjdelenmek olduğunu biliyor ve ölümden korkmuyoruz.

En çok ne içimi yaktı?

Teröre, terör diyemeyenler, PKK'ya terör, PKK'lılara terörist diyemeyenler içimi acıttı.

CHP, PKK'ya terörist diyemiyor, Doğan Gurubu da diyemiyor. Kan üzerinden siyaset yapan her kim varsa, hayasız ve namusuzdur.

Paralel medya da “Terörist” diyemiyor. Yazıklar olsun, söyleyecek başkada bir şey yok.

PKK'NIN HEDEFİ NE?

PKK şehirlerde bir başkaldırı peşinde… Bölgeye tekrar Olağanüstü Halin gelmesi için yeni taktiklere başvurdu.

Cizre de yapmak istediği bu, Şemdinli, Yüksekova ve Silvan'da da yapmak istediği bu… Amaç bu şehirleri kurtarılmış bölgeler haline getirmek. Eğer plan tutarsa, bu defa büyük şehirlerde aynı provokasyon ve planları yapmak.

Devleti, şehirleri bombalar hale getirmekti taktiği. Bu yüzden artık sivilleri de öldürmekten çekinmiyor.

Tunceli'de çarşı ortasında bunu yaptı, Diyarbakır'da ve Silvan'da, Yüksekova da bunu yaptı.

PKK bunu sadece bugün yapmıyor, dün de bunu yaptı. 30 yıldır bunu yapıyor. Kürtleri terbiye etmek, dize getirmek ve bölgenin tek siyasi hakimi olmak için PKK bunu hep yapıyor.

Halktan beklediği desteği alamayan PKK terör örgütü, şimdi daha kirli planlarını uygulamaya başladı.

BÖLGEDE PKK NEFRETİ BİRİKİYOR

PKK, Kürtlerin değiştiğini görmüyor, ya da göremiyor. Eski kirli taktiklerle bölgeyi sindirebileceğini düşünüyor ama artık ne bölge o eski bölge, ne Kürtler, o eski Kürtler.

Bölgede son 13 yıldır olağanüstü bir değişim var, ekonomik anlamda, sosyal yaşam olarak renkli bir bölge var. Bölge halkı artık savaş-çatışma istemiyor.

Son zamanlarda PKK'nın tırmandırdığı teröre karşı, ama hala örgütten korktuğu için, yüksek sesle bunu dillendiremiyor.

Bölgede Hizbullah da var ve PKK Hizbullah'tan kokuyor. Bu yüzden belki de bölgede sadece Hizbullah'ın yayın organları PKK terörüne en sert tepkiyi gösteriyor. Aslında o tepki, Kürtlerin genelinin de tepkisi.

Diyarbakır'da İhya-Der'e yapılan saldırının karşılığını misliyle alan PKK, bu süreçte Hizbullah'a ilişmek dahi istemiyor.

Kim ne derse desin PKK bölgede son yaptığı terör eylemleriyle intihar ediyor. Bölgeden aldığı desteği eskisi gibi artık göremeyecek. Zaman içinde daha da yalnızlaşıp, marjinalleşecek.

Yeter ki devlet, PKK ile Kürtleri ve Kürt gerçeğini birbirine karıştırmasın.

Çözüm süreci her ne olursa olsun devam etmeli ama aynı şekilde terörle verilen mücadelede aynı kararlılıkla, sekteye uğramadan devam etmeli.

Çatışmalarda yitirdiğimiz Şehitlerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı dilerim.

Bu haber toplam 2147 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!