1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Aktay’ın Sudan ziyareti medyanın dikkatinden kaçtı
Aktay’ın Sudan ziyareti medyanın dikkatinden kaçtı

Aktay’ın Sudan ziyareti medyanın dikkatinden kaçtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sudan’a gerçekleştirdiği ziyaret öncesi Ortadoğu uzmanı olan Siirt Milletvekili Prof.Dr.Yasin Aktay’ın Sudan ziyaretindeki ilişkilerle önemli köprü kuruldu.

A+A-

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Siirt Milletvekili Prof.Dr.Yasin Aktay’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan önce Sudan’a giderek çeşitli temaslarda bulunması medyanın dikkatlerinden kaçtı. Aktay’ın beraberindeki heyet ile birlikte Sudan’a yönelik gerçekleştirdiği ziyaretin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinin öncesinde gerçekleştirilmesi iyi bir planlama üzerine yapıldı. O ziyaret sıradan bir siyasi/diplomatik bir faaliyet olarak görülmesinden dolayı medyanın dikkatlerinden kaçmış olmalı. Aktay’ın planı ve hedefinde Türkiye’nin uluslararasılılaşma projeleri kapsamında Sudan ile geleceğe yönelik yakınlaşma ve işbirliğinin geliştirilmesi vardı. Çantasındaki dosya buydu ve kendisinden birkaç gün sonra Sudan’a gelecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesaisini hafifletme çabası harcandı. Erdoğan’ın öncü birliğinin görevi olarak da isimlendirilebilir.

TÜRKİYE ADINA ÖNEMLİ BİR MİSYON SÜRDÜRDÜ

Aktay, Erdoğan’ın ziyareti öncesinde Sudan’da farklı birçok alanda iki ülke arasındaki iş birliğini geliştirmeye yönelik önemli etkinlikleri oldu. Sudan’da Enerji Bakanı, Ulaştırma Bakanı ve Tarım Bakanı ile toplantılar yaparak görüşmelerde bulundu. Bunların yanısıra Sudan’ın en önemli üniversitelerinde konferans vererek yöneticileriyle de ayrıca çeşitli toplantılar düzenledi.

ÇANTASINDA SİİRT'İ DE UNUTMADI

Aktay’ın Sudan’da gerçekleştirdiği çok sayıdaki ziyaretlerinde iki ülkenin işbirliğini geliştirmesine yönelik atılan adımlar arasında Siirt ile ilgili de çeşitli konular gündeminde yer aldı. Aynı zamanda önemli bir akademisyen kimliği bulunan Aktay’ın Siirt adına Sudan’daki gündeminde Siirt Üniversitesi ile ilgili çeşitli projelerin gerçekleştirilmesi konuları tartışıldı.

 

Bu haber toplam 928 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
4 Yorum