1. HABERLER

  2. ÜLKE

  3. Aktay, eksen kaymamız yok
Aktay, eksen kaymamız yok

Aktay, eksen kaymamız yok

Batı Platformu’nda Doğu Batı Arasında Türkiye Siyaseti konusuyla ilgili konuşan Siirt Milletvekili Yasin Aktay, Türkiye’de eksen kaymasının bulunmadığını söyledi.

A+A-

İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde bulunan Batı Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen Doğu Batı Arasında Türkiye Siyaseti konulu Batı Platformu’na katılan AK Parti Siirt Milletvekili Prof. Dr. Yasin Aktay, Türkiye’nin Doğu’ya da Batı’ya da sırtını dönmediğini ve iki coğrafyaya da eşit mesafede olunması gerektiğini ifade etti.

İAÜ Batı Araştırmaları Merkezi Başkanı ve AB eski Bakanı Egemen Bağış’la birlikte çok sayıda akademisyen, bürokrat ve siyasetçi ile iş adamının da katıldığı platformda konuşan Aktay şu ifadelere yer verdi:

"Türkiye'de eksen kayması yok"

Türkiye'nin yıllarca bir eksen kayması içerisinde olduğuna yönelik eleştiriler yapıldığını hatırlatan AK Parti Siirt Milletvekili Prof. Dr. Yasin Aktay, "Bu eleştiri AK Parti döneminde daha anlamlı bir hal alıyor tabii. Ancak unutulan bir şey var: Türkiye bir eksen kayması yaşamıyor. Kendi ekseni etrafında dönüyor. Yani Türkiye gibi bir ülke, Batı'ya da, Doğu'ya da, Asya'ya da, Avrupa'ya da, Afrika'ya da eşit mesafede olmalı. Biz bunu gerçekleştiriyoruz. Türkiye Batılılaşmak gibi bir derdin içerisinde değil. Türkiye bugün dünya medeniyet birikiminin tamamına talip ve onları alırken de hiçbir komplekse düşmüyor. Dünya bilgi ve medeniyet birikiminin bir kısmının batıda olması ve bizim de ona talip olmamız bizde hiçbir komplekse yol açmamalı ve açmamıştır. Türkiye eskiden yüzünü tamamen batıya dönmüş, Batılılaşmak için kendi Doğululuğunu çok daha fazla vurgulamak zorunda kalan paradoksal bir yaklaşım içerisindeydi. Çünkü Batılılaşmaya çalıştığınız zaman bunun anlamı şu oluyor, siz Batılı değilsiniz ve Batılılaşmaya çalışıyor olmanız sizin Doğulu olduğunuzu daha fazla hissettiriyor ve çok daha fazla doğululuğun altını çiziyor" dedi.

"Avrupa'yı Avrupa yapan İslam düşmanlığıdır"

Prof. Dr. Aktay, "Biz Avrupa birliğiyle gayet makul çerçevede bir işbirliği ve bütünleşme arayışının içerisindeyiz. Türkiye AB'ye talip ve bu konuda da çok samimi" dedi ve sözlerine şöyle devam etti: "Aynı samimiyetin AB tarafından da sergilenmesini bekliyoruz. AB buna ne kadar hazır, ne kadar talip, AB bugün medeniyet perspektifi içerisinde iddia ettiği bir takım laiklik, rasyonalizm, pozitivizm, bilimsellik gibi bir takım değerlere Müslümanlar söz konusu olduğu zaman ne kadar hazır? Hazır olmadığı görülüyor. Çünkü zaten Avrupa'yı Avrupa yapan öteden beri İslam karşıtlığı olmuştur. AB, kendi değeri olarak savunduğu çok kültürlülüğü Müslümanlar ve Türkler söz konusu olduğu zaman unutuveriyor. Bugün AB'nin iddia ettiği değerleri gerçekten kanıtlayabilmesi için Türkiye'yi içine alması gerekiyor. İçine almadığı sürece AB eksik kalmış, hiçbir zaman tamamlanamayacak ve iddialarını gerçekleştiremeyecek bir proje olarak kalmaya mahkum olacaktır. Biz de burada kendimize elbette bir yol bulacağız. Dünya hiçbir zaman medeniyetin tek elde kaldığı, tek el ile temsil edilen bir uzun tarih yaşamamıştır. Bugün devran Avrupa'dan Doğu'ya, Orta Asya'ya kaymaktadır. Dünya bu dinamizm içerisindeyken kendi kimliğimizle, kendi birikimimizle, kendi imkanlarımızla, çok da dikleşmeden ama dik durarak kendi değerlerimize sahip kalarak kendi yolumuzu çizmeye devam edeceğiz."

"NATO dağılırsa şaşırmayın!"

Toplantıdaki konuşmasında NATO'nun dünü, bugünü ve geleceğine de değinen Prof. Dr. Aktay, "Bugün dünyada NATO'nun hükmünü yitirdiği algısı var. Çünkü NATO Avrupa'yı koruyamıyor. Ukrayna örneğinde gördük: NATO hiçbir fonksiyonunu çalıştıramadı ve neticede Rusya Kırım'ı ilhak etti. AB, NATO olduğu sürece başka bir askeri birlik de kuramaz. Ancak gerçek şu ki, NATO'nun da tek patronu ABD'dir. Ancak Trump'la birlikte ABD'de bu durum artık huzursuzluk oluşturuyor. ABD'de 'NATO'nun bütün finans yükünü biz çekiyoruz' düşüncesi ağır basıyor. Bu gidişle NATO'nun kendini feshetmesi gibi bir gelişmeye şaşırmamak gerek" diye konuştu.

Bu haber toplam 1527 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
4 Yorum