1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AK Parti’nin Siirt’i bölgesel tasnifi mahkumiyet mi?
AK Parti’nin Siirt’i bölgesel tasnifi mahkumiyet mi?

AK Parti’nin Siirt’i bölgesel tasnifi mahkumiyet mi?

Her seçim döneminde AK Parti’nin milletvekili adayı belirlemede ilimiz Siirt’i bölgesel tasnifleme geleneği bu seçimde de devam ediyor.

A+A-

AK Parti her seçim döneminde 3 milletvekili adayını belirlerken ilimiz Siirt ile ilgili 3 bölge aktörünü gözettiği biliniyor. Siirt Merkez, Garzan ve Botan bölgesi olarak tasniflenen bu yöntem 24 Haziran seçimlerinde de uygulanacak gibi.

Dün Ankara’da AK Parti Genel Merkezinde Öznur Çalık’ın başkanlığını yaptığı alt komisyonunda tek tek mülakatlara giren Siirt Milletvekili Aday Adaylarına “hangi bölgedensiniz?” şeklindeki sorular bölgesel tasnif geleneğinin devam ettiğine işaret etti. Bu tasnifleme yöntemi seçmenlerin psikolojik hareketliliğine olumsuz etki ettiği dillendirilmektedir. Bu durum kimi siyasi aktörler tarafından partinin kendini bölgesel tasnife mahkum etmesi olarak yorumlanıyor. Mahkumiyet şeklindeki bu tespit aynı zamanda beraberinde “Kadın Siyasetçi” potansiyelinden özenle istifade etmekte olan HDP siyaseti karşısında bir dezavantaj fikrini de destekliyor. Çünkü Siirt Merkez’den, Botan’dan ve Garzan’dan mutlak surette birer aday çıkarma mahkumiyetinde olan AK Parti’ye kadın aday gösterme şansı kalmadığı gibi aynı bölgede donanımlı olan 2 adaya yer vermemesi de kaçınılmaz oluyor.

BÖLGESEL TASNİFİ AK PARTİ’YE HANGİ SİYASİ MÜHENDİS(LER) DAYATIYOR?

AK Parti Siirt Merkez’den veya diğer bölgelerden donanımlı olan 2 adaya yer vermeyecektir. Çünkü kendince her bölgeye 1 aday kontenjanı ayırmıştır. Bu kontenjanda kadının adı zaten yok.

BELEDİYE BAŞKANI DEĞİL, MİLLETVEKİLİ SEÇİYORSUNUZ

AK Parti Milletvekili seçimlerinde bu bölgesel tasnif yöntemiyle sanki yerel seçimlerde belediye başkanı adayı belirliyormuş gibi refleks gösteriyor. Belediye başkanı seçimi yaparken bölgesel aidiyet ayrımı yapılabilir fakat milletvekili seçiminde bu bölgesel tasnifin mantığı nedir?

Diyelim ki üç bölge gerçek olsun. Peki her üç bölgede de tanınan ve etkin olan aday adaylarını sırf doğum yeri nedeniyle bir bölgenin adaylığına indirgemek haksızlık değil de nedir? Her üç aday, her üç bölgede tanınan kişiler olsa ve her üç aday Kürtler ve Araplar tarafından da kabul gören adaylar olsa daha iyi olmaz mı? AK Parti misyonuna daha uygun ve daha birleştirici olmaz mı?

3 BÖLGE DEĞİL ASLINDA 4 BÖLGEYE AYIRIYOR AK PARTİ

Partinin aday belirleme davranışında 3 bölgeyi gözetildiği konuşulsa da uygulamada aslında bu 4 bölgedir. Çünkü birinci sırayı her zaman Siirt dışından birine terk ediyor AK Parti. Yani il dışında yaşayan Siirtli aday ile AK Parti’nin bölgesel tasnifi 3 değil 4 oluyor.

Haber/Yorum: Eyüp Güzel

 

Bu haber toplam 4496 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
25 Yorum