1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AK Parti’de Aday Adaylık süreci başladı
AK Parti’de Aday Adaylık süreci başladı

AK Parti’de Aday Adaylık süreci başladı

2019 Yerel Seçimleri için AK Parti’de Aday Adaylık sürecinin başladığı Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz tarafından düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

A+A-

AK Parti’de Belediye Başkanlığına başvuruların partinin internet sitesi üzerinden aday adayları ister işyerinden ister evinden ön başvuru yapabilecekler. Kesin başvurular için ise aday adayları il veya ilçe teşkilatlarına gitmek zorundalar.

İLK BAŞVURU VAN GEVAŞ’TAN

AK Parti Genel Merkezine aday adaylık başvurusu için ilk gelen isim ise Van Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan oldu. Sinan Hakan, Van Büyükşehir Belediye başkanlığına aday adayı olarak müracaatını yaptı.

Belediye Başkanları için 12 Kasım’a kadar müracaatlar devam edecek. İl Genel ve Belediye Meclis üyelikleri için ise 3 Aralık tarihine kadar başvuru süreci devam edecek. Mevcut belediye başkanları aday adaylığı müracaatında bulunmayacaklar. 

3 DÖNEM KURALI DEVAM EDİYOR FAKAT ESNETİLEBİLİR

Mevcut belediye başkanlarının 79’u 3 döneme girdi. Partide 3 dönem kuralı devam ediyor. Fakat MKYK gerek gördüğünde bu kuralı esnetme yetkisine sahiptir.


BAŞVURU ÜCRETLERİ

Büyükşehir belediye başkanlıklarına aday adaylık aidatı 10 bin lira, nüfusu 100 binden fazla olan illerde 5 bin lira, nüfusu 100 binin altında olan iller için 3 bin lira. Nüfusu 200 binden fazla olan ilçeler için aday adaylık müracaat aidatı 3 bin lira, nüfusu 50 bin ile 200 bin arasında olan ilçeler için 2 bin 500 lira, nüfusu 50 binden daha az olan ilçeler için bin 500 lira olarak belirlendi. Ayrıca belde belediye başkanlıkları için bin lira, büyükşehir belediye meclis üyeliği için bin lira, il genel meclisi ve büyük şehir olmayan diğer illerin belediye meclis üyeliği için 500 lira aidat ücreti alınacak. Kadın adaylar için belirlenen miktarın yarısı, engelli adaylar için ise dörtte bir oranı uygulanacak.

Bu haber toplam 2067 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
İlgili Haberler