1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Aile Hekimliği ile herkesin doktoru olacak
Aile Hekimliği ile herkesin doktoru olacak

Aile Hekimliği ile herkesin doktoru olacak

Kasım ayında Siirt’te de uygulanmaya başlanacak olan Aile Hekimliği uygulaması ile ilimizde her 3500 kişiye bir doktor tahsis edilecek.

A+A-

Aile Hekimliği’nin pilot uygulaması ilk olarak 1995 yılında Bolu’da başlatıldı. Uygulamanın ilk safhalarında her ne kadar sıkıntılar yaşandıysa da sistemin oturmasıyla ciddi bir sağlık hizmeti olduğu geçen süreyle anlaşılmıştır.

Sadece zengin ailelerin özel doktoru olur anlayışının bütün Türkiye’ye yaygınlaştırılması olarak ta adlandırılan bu uygulama ile her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının ister sosyal güvencesi olsun ister olmasın bu hizmetten faydalanması ön görülmüştür. Uygulama ile sorumluluğu altında bulunduğunuz aile hekiminiz sizi evinize gelip muayene edebilecektir.

Siirtliler.Net’e aile hekimliği ile ilgili açıklamalarda bulunan Siirt İl Sağlık Müdürü Dr.Erol Emre Ömür, Siirt’te 77 Aile Hekiminin göreve başlayacağını belirterek aşağıdaki ifadelere yer verdi:

“Aile hekimliği pilot uygulaması daha önce 1995 yılında Bolu’da uygulandı. 2010 tarihi itibariyle bütün Türkiye’de sistemli olarak kullanıma açılacaktır. Siirt olarak hazırlıklarımızı tamamladık. Kasım ayı itibariyel Aile Hekimliği’ne Siirt olarak geçeceğiz. Basit bir tanımlamayla ortalama her 3500 kişiye bir doktor bakacak. Bu doktor arkadaşımız kendisine emanet edilen 3500 kişinin aşılarından, ilaçlarından, bebeğinden, tansiyonundan kısaca her şeyinden sorumlu olacaktır. Toplam 77 aile hekimimiz olacak ve her vatandaşın bir doktoru olacaktır.”

Ömür’ün açıklamasının tamamını video haberimizden izleyebilirsiniz.


Bu haber toplam 2436 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!