1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk, Siirt'te konuşma yaptılar
Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk, Siirt'te konuşma yaptılar

Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk, Siirt'te konuşma yaptılar

Demokratik Toplum Kongresi (DTK)’nin Eş Başkanları Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk bugün beraberindeki heyetle Siirt’e geldiler.

A+A-

Kurtalan’dan yaklaşık 35-40 araçlık bir konvoyla Siirt’e giriş yapan Türk ile Tuğluk, BDP İl Binası önünde toplanan yaklaşık 3 bin kişilik topluluğa hitaben konuşma yaptılar.


Türk: “Kürtler herkesten daha dindardır”

Türk, yaptığı konuşmada demokratik özerkliğin artık kaçınılmaz olduğuna dikkat çekti. Konuşmasının önemli bir bölümüne dine saygılı olduklarıyla ilgili ifadelerle yer ayıran Türk; “Demokratik özerklik artık kaçınılmazdır. Bu özerklik halkları ayrıştırmaz. Sivil yönetimlerle halkımızın güvenliğini sağlayacağız. Alevisiyle, Müslümanıyla, Yezidisiyle herkes inancını özgürce geliştirebilmelidir. Dindarlık kısmına gelince; Kürtler herkesten daha dindardır. Biz her zaman imamlarımıza, inançlarımıza saygılı olduk.” dedi. Türk, konuşmalarını bazen Türkçe bazen de Kürtçe konuşarak yaptı.

Aysel Tuğluk, Siirt’ten aday mı olacak?

Türk’ten sonra mikrofonu alan Aysel Tuğluk ise 2002’de Siirt’den aday olduğunu anımsatarak Siirtlilerin kendisinin yüreğinde olduğuna vurgu yapmasıyla 2011 Genel seçimlerinde Siirt’ten aday olabileceğinin işaretlerini verdi. Kürtçe bilmeyen Aysel Tuğluk, partililere Türkçe seslendi.

Tuğluk yaptığı konuşmada: “2002 yılında Siirt’in adayıydım. O günden bugüne Siirt benim yüreğimdedir. Bugünlere mücadele ederek geldik. Sorunların operasyonlarla, yoksaymayla bitirilemeyeceğini anladılar. Bu halkın da bir dini vardır. Bu süreç tek taraflı yürütülemez. Hala Kürt halkını nasıl yanıltabilir diye hesap yapanlar var. Barışın nasıl olacağını sizler göstereceksiniz. Herkesin sorumluluk alması gerekiyor. Kadınlarımızı mücadeleyi daha çok yükseltmeye çağırıyorum.” dedi.

Bu haber toplam 4645 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!