1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ağaç balı, hazine gibi
Ağaç balı, hazine gibi

Ağaç balı, hazine gibi

25 yıldır Siirt’te balcılık yapan Selami İrey, Ağaç Balı’nın üretilmediğini, köylüler tarafından hazine gibi kısmeti olanın dağlık arazide bulabildiğini belirtti.

A+A-

İrey, Siirtliler.Net’e yaptığı açıklamada;

“Ağaç balı genelde 9-10-11. Aylarda yetişiyor. Ağaçların içinde bulunur. Bu balı üreten arılar hiçbir şekilde şeker/şerbet almazlar. selami ireyBu yüzden tamamen %100 doğaldır. Dağlık ve kayalık arazilerde yetişir. Piyasada nadir bulunur. Kilosu 75 TL civarındadır.” dedi.

Siirt’in Şirvan ilçesinde 150’ye yakın çiftlik kovanı bulunan Selami İrey, ağaç balının hazine gibi olduğunu belirterek, “Ağaç balı kısmet işidir. Köylüler görürlerse toplarlar. Tıpkı hazine gibidir. Şekersiz olduğu için şeker hastaları da rahatlıkla kullanabiliyorlar. Rengi siyahtır. Görünüşünün çok fazla albenisi yoktur. Yendiğinde boğazı hafiften yakıyor.” dedi.

Siirt Merkez’deki Palancılar Çarşısı’ndaki küçük dükkânında balın yanı sıra Siirt Bıttım sabunu da satan İrey, Şirvan’daki kendi kovanlarında senede ortalama 1-1,5 ton bal üretimi yapıyor. Batman, Antep, Mersin, Adana ve Bursa’da marketlere toptan satış yapmaktadır. (Selami İrey: 0539 555 20 20)

Bu haber toplam 4096 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!