1. HABERLER

  2. ÜLKE

  3. Afif Demirkıran, İsviçre’nin kararına tepki gösterdi
Afif Demirkıran, İsviçre’nin kararına tepki gösterdi

Afif Demirkıran, İsviçre’nin kararına tepki gösterdi

Medeni hukukun kaynaklığını yapan ve medeniyetler ülkesi olarak bilinen İsviçre’nin “Minare Yasağı” kararı “Batı hayranı” olanların yüzlerini kızarttı.

A+A-

İsviçre’de 300 bin civarında Müslüman yaşıyor ve bunun 100 bini Türk Müslüman. Ülkede sahip olunan cami sayısı toplamda 150 tanedir. Bu camilerin 100 tanesi mescit hükmünde olup 50 tanesi camidir.

 

SADECE 4 CAMİDE MİNARE BULUNUYOR

Peki 50 caminin kaçında minare bulunuyor? Sadece 4 tanesinde. Evet yanlış okumadınız. İsviçre’nin yasak kararı aldığı ve minareli cami sayısı sadece ve sadece 4 tanedir.

 

Hatırlanacağı üzere medeniyetler ülkesi olan Batı’lı ülkelerden bir diğeri olan Danimarka önceki yıl Müslümanların Peygamberi olan Hz.Muhammed’e (s.a.v.) hakaret etmişti.

 

AFİF DEMİRKIRAN’DAN TEPKİ GELDİ

Bu utanç verici kararın ardından ülkemizde birçok farklı kesimden tepkiler yükselirken bir tepki de Siirt Ak Parti Milletvekili Afif Demirkıran’dan geldi. Demirkıran, Siirtliler.Net’e yaptığı açıklamada tepkisini şu sözlerle dile getirdi : “Bu kararı şiddetle kınıyorum. Bu bir insanlık ayıbıdır. İsviçre, AB ülkesi olmuş olsaydı böyle bir şey yapabilmesi mümkün değildi. İsviçre’de aklı selim insanlar mutlaka var. Bu karara onların da tepki göstereceği kesindir. Dış İşleri Bakanımız bu kararın geri alınmasıyla ilgili girişimlerde bulunuyor. Özgürlüklerin referandumu olamaz. Dolayısıyla bizler kendi ülkemizde başka dinlere mensup olan vatandaşların mabetlerine karşı nasıl ki saygı gösteriyorsak onların da saygı göstermesi gerekir. Ayrıca orada yaşayan Müslümanlar da yine İsviçre’nin kendi vatandaşıdır. Avrupa’nın göbeğinde bir ülkenin böyle bir şey yapması büyük bir ayıptır. Bence İsviçre’nin kendi halkı bu konuda yeteri derecede bilgilendirilmemiştir. Kendi vatandaşı olan Müslümanlara karşı böyle bir insanlık suçu işlemelerini anlamak mümkün değildir. İsviçre’nin bir an önce bu kararlarından geri dönmesini istiyorum.”

 

isviçre

 

Bu haber toplam 1712 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!