1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Aday adayı Akif Arpas ile söyleşi
Aday adayı Akif Arpas ile söyleşi

Aday adayı Akif Arpas ile söyleşi

AK Parti Siirt Milletvekili aday adaylarından M.Akif Arpas, Siirtliler.Net’ten Suat Bilim’in sorularını yanıtladı

A+A-

Arpas, 1973 Siirt Kurtalan doğumlu. Lise mezunu. Evli, 5 çocuk babası. İnşaat işleriyle uğraşıyor. 12 Haziran 2011’de yapılacak olan Genel Seçimler için Siirt’ten AK Parti aday adaylığını açıkladı.

 

Siirtliler.Net’ten Suat Bilim’in sorularına yanıt veren Akif Arpas’ın sorulara verdiği yanıtlar oldukça ilgi çekici. Birilerini kızdıracak. Birilerine de “işte bu” dedirtecek türden. Söyleşinin tamamını ay sonunda çıkacak olan gazetemizden okuyabileceksiniz. O söyleşimizden bazı satır başları;

 

Başbakanımız dürüst siyasetçilere partide yol açmış, çürükler zarar vermesin diye ayıklamıştır. Dikkat ederseniz bu davadan yani AK Parti’den ayrılanlar siyasette hüsrana uğramışlardır.

 

Bu ülke Başbakanımızdan “öz baba” muamelesi görmüştür.

 

Diğer partilerin hayal dahi edemediklerini AK Parti iktidarı gerçekleştirmiştir.

 

BDP milliyetçilik, yani Kürtçülük üzerinden siyaset yapıyor. Tek sermayeleri bu ve başka sermayesi yok. Millet açmı, açıktamı umurlarında değil.

 

Siirtli olarak bilinen 130 zengin iş adamımız var. Bu işadamlarımız birleşip fabrikalar, iş merkezleri kurabilirler.

 

Bana oy verip meclise gönderene nasıl olur da sırt döner, yüz çeviririm. Bu o zaman zalimlik olur, hainlik olur.

 

 

Siyaset sizin için bir araç mı yoksa amaç mı?

Siyaset benim için amaca ulaşmak için bir araçtır. Ülkemizin ve milletimizin huzur ve refahını en üst düzeye ulaştırmak için, akan kardeş kanını durdurmak için, aç olan insanlara aş getirmek için inancının gerektirdiği gibi giyinmek ve yaşamak isteyenlere özgürlük getirmek için siyaset benim için bir araçtır.

 

Neden AK Parti’de siyaset?

Türkiye’de AK Parti’den başka dürüst, güvenilir, sözünün eri parti mi var? AK Parti’de komşusu aç iken kendisi tok yatan bizden değildir şiarı var. Kendisi için isteyip te tüm kardeşleri için istemeyen gerçek iman ehli olarak sayılmamıştır. Şunu tüm kalbi duygularımla söylüyorum ki bu iki Hadis-i Şerif’i tüm Dünya uygulasa insanlık huzur ve refah içerisinde yaşayacaktır. Onun için AK Parti’de siyaset dedik.

 

Siyaset için yeterli birikiminiz var mı?

Hiç kimse tek başına bir şey yapamaz. Güvenilir, dürüst ve ehil olan insanlarla iş yapılabilir. Sayın Başbakanımız bunu gerçekleştirmiştir. Dürüst siyasetçilere partide yol açmış, çürükler zarar vermesin diye ayıklamıştır. Dikkat ederseniz bu davadan yani AK Parti’den ayrılanlar siyasette hüsrana uğramışlardır. Biz de onun liderliğinde bu yola koyulduk. Ülke insanımız Başbakanımızdan öz baba muamelesi görmüştür. 70 yıldır gidip gelen tüm hükümetlerin yapamadıklarını 9 yıl içerisinde AK Parti iktidarı gerçekleştirmiştir. Diğer partilerin hayal dahi edemediklerini hükümetimiz gerçekleştirmiştir.

 

Aday olabilmek için çeşitli kesim ve lobilerin desteği şart. Siz bu desteğe sahip misiniz?

Benim tanıdığım bazı Allah dostları var. Onlardan hayır duası aldım. Başka da tanıdığım yok. Allah nasip ettiyse hizmet için bu mührü elimize alacağız. Allah izin vermedikçe ağaç yaprağı dahi yere düşmez.

 

Adayları tek belirleyecek kişi Başbakan’dır deniliyor. Başbakan sizi niçin seçsin?

Türkiye’yi bir aile olarak düşünürsek ailenin reisi de Başbakanımızdır. Ailenin içine beni de dâhil edecek aile reisidir. Karar tabiî ki Başbakanındır. Sadece şunu söyleyim benim siyasetimde yalan asla olmayacak, emanete hiyanet edilmeyecek, söze sadık kalınacaktır.

 

Partiniz tarafından aday gösterilirseniz tek rakibiniz BDP gözüküyor. Ne düşünüyorsunuz?

BDP milliyetçilik, yani Kürtçülük üzerinden siyaset yapıyor. Tek sermayeleri bu ve başka sermayesi yok. Millet açmı, açıktamı umurlarında değil. Millete hizmet gitmiş-gitmemiş onları hiç ilgilendirmiyor. Beni Kürt olarak yaratan Allah’tır. Başkasını Türk, Arap, Acem, Laz, İngiliz olarak yaratan yine Allah’tır. Bunlara engel olan Allah’ın ayetlerine, sözlerine engel olmuş olur. Allah’ın ayetlerine engel olan kafir olur. Bütün diller zenginliktir. Türklerin Türkçe konuşma hakları olduğu kadar Kürtlerin de, Arapların da başkalarının da kendi dillerini konuşma hakları vardır. Bu hakkı bizlere veren Allah’tır. Bu engel ve kısıtlamaları ülkemize sokan AK Parti hükümeti değildir. Umuyorum ki bu kısıtlamalar kısa zaman içinde çözüme kavuşur. AK Parti hükümeti kurulduğundan bu yana Doğu ve Güneydoğu halkı huzur bulmuştur. Faili meçhuller rafa kaldırılmıştır. Ergenekon terör örgütü gibi cani bir örgüt deşifre edilmiştir. İşkenceler tarihe karışmıştır. Köyler elektriğe, suya ve yola kavuşmuştur. KÖYDES adı altında dünyanın yatırımları yapılmıştır. Bunlar saymakla bitmez. BDP’ye gönül veren kardeşlerime sesleniyorum, ellerini vicdanlarına koysunlar öyle davransınlar.

 

Hükümetin demokratik açılımıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Demokratik Açılım başlı başına bir devrimdir. Hak ve özgürlükler adı altında tüm vatandaşların haklarının iade edilmesi demektir. Buna AK Parti’nin dışındaki tüm ırkçılık yapan partiler karşı çıktılar. Çünkü sermayeleri ellerinden alınıyor. Aslında bu tüm Türkiye’nin meselesidir. Bu sorunun çözülmesi demek her ile 10 fabrikanın kurulması demektir. Kan üzerinden siyaset yapanlar yok olmaya mahkumdurlar.

 

Partinizin geleceğe yönelik yapması gereken en önemli icraat ne olmalı?

Türkiye’yi bir şirket gibi düşünürsek 2002 tarihine kadar iflas eden bir şirket durumundaydı. 9 yıl içerisinde AK Parti iktidarıyla tüm borçlarını ödemiş, başı dik büyük bir holding durumuna gelmiştir. Sermayesine sermaye katmıştır. Yer altı zenginliklerine el atması lazım diye düşünüyorum.

 

Siirt’te mevcut milletvekilleri ve geçmiş dönem vekilleri sizce ne kadar başarılılar?

Zaten AK Parti iktidarı öncesindeki geçmiş milletvekillerinin başarıları olsaydı şu anda bir eserleri mevcut olurdu. Bıraktıkları eserler rüşvet ve haksız kazanç. Halkımız bundan habersiz değildir. Her şeyi iktidardan beklemek yanlış olur. Siirtli olarak bilinen 130 zengin iş adamımız var. Bu işadamlarımız birleşip fabrikalar, iş merkezleri kurabilirler. Hükümetimizin icraatları içinde teşvikler söz konusu. Tarıma ve hayvancılığa büyük önem verilmektedir. Bizler hazır lokmaya alışmışız. Karadeniz tarafında adamların üç karışlık arazileri var ve adamlar onunla sülaleyi besliyor. Siirt il ve ilçelerinin ekilebilir 86 bin hektar tarım arazisi var. Bu arazilerimiz ekilmeye son derece elverişli. Bizim meşhur zivzik narımız ve Siirt fıstığımız var. Benim projelerimden birisi de tarım ve hayvancılık konusunda ehil ve uzman kişilerden destek alarak halkımızı bilinçlendirmek, yatırımcıyı teşvik etmek olacaktır.

 

Siirt’i Rastak, Garzan ve Botan diye üç bölgeye ayırsak bu kesimlerin desteğini nasıl alacaksınız?

Bu saymış olduğunuz bölgelerde yaşayanlar bizim vatandaşımız, canlarımız, ciğerlerimiz. Şu ana kadar onlara şefkat eli uzatılmadı, onların dertleriyle dertlenilmemiş, düğünlerine, taziyelerine gidilmemiş. Sadece seçim döneminde karşılarında vekil görmüşler. Ondan sonra başka seçim dönemine kadar ortalıklarda görünmemiş bu vekiller. İnanın bizim insanlarımıza bir adım yaklaşsanız onlar koşarak gelirler size. Benim düşüncemdeki milletvekili hizmetçi demektir. Sıkıntıları, dertleri, ızdırabı, sevinci paylaşabileceğimiz insan demektir. Bana oy verip meclise gönderene nasıl olur da sırt döner, yüz çeviririm. Bu o zaman zalimlik olur, hainlik olur. Eğer Allah nasip ederse oy verenlerin ailelerinin bir ferdi olurum. 1996 yılında ticarette zarar ettim. Öyle oldu ki aç kaldık. Mademki aç kalıyordum bari oruç tutayım da sevap kazanayım derdim. Açlığı yaşadım, borçluluğu yaşadım. Çöplükten elbise çıkararak giydim. Allah’a hamdolsun önce o günlere sonra da bugüne. Onun için ben eğer Allah nasip ederse aday olur ve seçilirsem Siirtli hemşehrilerimin hizmetçisi olacağım.

 

Önümüzdeki 10 yıllık süreçte Türkiye ve Dünya’nın gelişimi yönünde düşünceleriniz neler?

Türkiye, Dünya’yı sarsan krizden etkilenmemiştir. Kendi ayakları üzerinde duracak güce kavuşmuştur. IMF’ye olan borçlar azalmıştır. 25,5 milyar dolardan 5,5 milyar dolara düşmüştür. Özelleştirmelerle devletin sırtında ağır bir yük olan kuruluşlar artık kar eder hale gelmiştir. Milli gelirimiz yaklaşık 5 kat artmıştır. Türkiye’nin dört bir yanı duble yollarla döşenmiştir. Temelimiz böylece sağlam bir şekilde atılmıştır. Önümüzdeki 10 yıllık süreçte ise Dünya’nın en büyük beş ekonomisinden biri olacaktır Türkiye. Fert başına gelir 25 bin doları aşacaktır. Türkiye artık yardıma muhtaç olan ülkelere de yardım elini uzatacaktır. Böylece bu ülkeler nezdinde aynı zamanda siyasi olarak da söz sahibi olacaktır. Allahın izniyle Dünya’nın süper devletlerinden olacağız. Orta Doğu’nun ağabeyi olacağız inşallah.

Bu haber toplam 3014 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!