1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Adana'daki Siirtliler
Adana'daki Siirtliler

Adana'daki Siirtliler

Siirtliler açısından bayağı zengin bir vilayet olan Adana, gerek coğrafi yapısı, gerek iklim şartları, gerekse taşı toprağı altın manasında Güneydoğu'nun Istanbul'udur.

A+A-
Siirtliler açısından bayağı zengin bir vilayet olan Adana, gerek coğrafi yapısı, gerek iklim şartları, gerekse taşı toprağı altın manasında Güneydoğu'nun Istanbul'udur. Fakir fukara memleketi olarak adlandırıldığından dolayı tüm Doğu ve Güneydoğu illerinden olduğu gibi Siirt ilimizden de birçok kişi Adana'ya göç etmiştir.
 
SİİRTLİLER.NET
 
Bugün Adana'da Siirt'li hemşehrilerimiz Merkez, Şirvan ve Pervari çoğunluğu olmak üzere tüm ilçelerimizden net olmamakla birlikte 25.000 ila 50.000 civarında hemşehrimizin olduğu tahmin edilmektedir. Sanayiden ticarete, hizmet sektöründen memuriyete, inşaattan gıdaya kadar birçok sektörde faaliyet gösteren Siirt'li hemşehrilerimiz, birçok sektörde de lider konumundadırlar. Bilhassa sebze, meyve ve lokanta alanında birinciliği ellerinde tutmaktadırlar. Hedef grubu, Akmetal, Anadolu Yemekçilik, Tümen komisyon, Peysan Peynircilik, Ataman Peynircilik, Acımak Teknik Hırdavat, Eyvan Kebap, Tatlıcı Gönül Kardeşler, Özsayın Rulmancılık, Ebiri Boya ilk akla gelen ve Adana halkı tarafından da hem firma olarak, hem de Siirt'li olmalarıyla yakınen tanınan gururla bahsedebileceğimiz Siirt'li hemşehrilerimizin firmalarıdır. (siirtliler.net)

Siirt'li olmakla gurur duyan bizler, eksikliğini yıllarca hissettiğimiz derneğimizi de 2004 yılında yılında kurarak tüm hemşehrilerimizi bir çatı altında toplama gayretine girdik. Adana'da hemşehrilerimiz siyasetten ekonomiye kadar her alanda başarılı adımlar atmaktadırlar. Ticaret odasından, Sanayi odasına, belediyeden sivil toplum örgütlerine kadar sosyal alanlarda mücadele etmektedirler. Adana Siirt'liler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, kuruluş amacına uygun olarak tüm hemşehrilerimizi kendi alanlarında desteklemektedir. Başkan Murak Sancak, Istanbuldaki işlerinin yoğunluğundan dolayı, başkanlığını vekaleten sayın Yaşar Akyürek'in yürüttüğü derneğin genel sekreterliğini Mehmet Reşit Ebiri üstlenmiştir. Tabiiki bu arada derneğimizin kurucu başkanı sayın Tekin Ulusal'ı da zikretmeden geçmek mümkün değildir. İdris Erden, Remzi Erçelik, Hüseyin Tümen, Sadık Acı, Casim Korkmaz, Mustafa Seven, Aydın Vural, Metin ve Tekin Taylancı, Ercan Aydın ilk bahsedebileceğimiz, derneğimizin kurulması ve yaşatılmasında emeği geçen güzide Siirt'li dostlarımızdır. Ancak burada adını zikretmeyi zaman ve sütun bakımından yetersiz olmamızdan dolayı atladığımız gönül dostları yukarıda yazılan isimlerden gerek sayı olarak çok daha fazladır, gerekse dernek kuruluşunda daha az emek vermemişlerdir. Keza devlet memuru olarak görev yapan hemşehrilerimiz de çok emek vermişlerdir. 03.03.2007  

(Sadık ACI – Siirtliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yön. Kur. Üyesi) 03.03.2007  
Bu haber toplam 6204 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!