1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Açılım bahane, demokratik siyaseti tasfiye şahane
Açılım bahane, demokratik siyaseti tasfiye şahane

Açılım bahane, demokratik siyaseti tasfiye şahane

Gözaltıları hukuk dışı olarak gören KESK SİİRT ŞUBELER PLATFORMU yayınladıkları basın bildirisinde tutuklananların mahkemeye çıkarılmasını talep ettiler.

A+A-

Yayınlanan yazılı bildiride hükümetin hükümetin açılım adı altında sorunu çözüyormuş görüntüsü vererek halkın özgür iradesine dayanan demokratik siyasetini tasfiye etmeye çalıştığı belirtildi.

 

BASINA VE KAMUOYUNA

 

AKP hükümetinin 29 Mart yerel seçimleri sonrası başlattığı emek, demokrasi ve barış güçlerine yönelik saldırı dalgası durmak bilmiyor.

 

16-03-2010 tarihinde Tüm Bel-Sen Şube Başkanı ve KESK dönem sözcüsü Ferit EPÖZDEMİR’in de olduğu siyasi parti temsilcileri, insan hakları derneği yöneticileri ve seçilmişlerin evlerine yapılan baskınlar sonucu 16 emek, demokrasi ve barış mücadelesi yürüten arkadaşımız gözaltına alınıp, aralarında Tüm Bel-Sen Şube Başkanının da bulunduğu 5 kişi tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir.

 

Bu operasyonlar göstermektedir ki siyasi iktidar, başta Kürt sorunu olmak üzere ülkemizin bu temel sorunlarında açılım adı altında sorunu çözüyormuş görüntüsü vermeye çalışırken asıl olarak halkın özgür iradesine dayanan demokratik siyaseti tasfiye edip, yılların inkâr ve imha anlayışını bu sefer daha ince yöntemlerle uygulamaya çalışmaktadır.

 

Siyasi iktidarın bu saldırılarından, varlığını emek, barış ve demokrasi üzerine inşa etmiş konfederasyonumuz ve sendikamız da fazlasıyla nasbini almıştır. Yönetici ve üyelerimiz hukuksuz bir şekilde evleri basılarak gözaltına alınmış, haklarında hiçbir kanıt olmamasına rağmen tutuklanarak cezaevine konulmuştur.

 

Yapılan bu operasyonlar; demokratik siyaseti ve sendikal faaliyetlerimizi “suç” unsuru hale getirerek; mücadelemiz üzerinde şaibe yaratarak; bizleri kamuoyu nezdinde potansiyel “suçlu” gösterme amacı taşımaktadır.

           Ülkemizin temel sorunlarının barışçıl ve demokratik yollardan çözümünü savunan üye ve yöneticilerimizin bu doğrultudaki çalışmalara katılması gözaltı ya da tutuklamanın nedeni olamaz. Barış ve demokrasiyi savunmak sadece demokrasiye inanmanın bir gereği değil, insan olmanın da bir gereğidir.

           Hükümetin demokrasinin temel taşı olan toplumun örgütlü yapılarına yönelik böylesi bir saldırganlık içine girmesi onun demokratik siyasete, emekçilerin örgütlülüğüne ve muhalefetine olan tahammülsüzlüğünü göstermektedir.

 

20 yıllık tarihimiz tanıktır ki; böylesi saldırılar her zaman ayrılmaz bir birliktelik içinde sürdürdüğümüz emek, demokrasi, barış ve özgürlük mücadelemizi durduramayacaktır. Yapılan bu saldırılar, bizleri yıldırmak bir yana bilakis mücadele azmimizi ve kararlılığımızı artıracaktır

 

Sendikal örgütlülüğümüze ve toplumsal muhalefetin diğer bileşenlerine yönelik bu anti demokratik ve hukuk dışı saldırıları şiddetle kınıyor, bu saldırılara derhal son verilerek, araların da Tüm Bel -Sen Şube Başkanı Ferit EPÖZDEMİR’in de bulunduğu arkadaşlarımızın bir an önce mahkemeye çıkartılmalarını talep ediyoruz. Bu taleplerimiz gerçekleşene kadar demokratik eylem ve etkinliklerimiz devam edecektir.

 

KESK SİİRT ŞUBELER PLATFORMU

Bu haber toplam 1816 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!