1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Abdullah Kurhan: "Kira Gelir Beyannameleri İhmal Edilmemelidir."
Abdullah Kurhan: "Kira Gelir Beyannameleri İhmal Edilmemelidir."

Abdullah Kurhan: "Kira Gelir Beyannameleri İhmal Edilmemelidir."

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Temsilcisi Abdullah Kurhan, kira geliri olanların geçen yılki gelirleri için beyanname vermesi konusunda uyardı.

A+A-

Kurhan, yaptığı açıklamada, kira geliri elde edenlerin geçen yılki gelirleri için 25 Mart 2015 tarihine kadar beyanname vermeleri gerektiğini söyledi.

Beyannamelerin internet aracılığıyla verilebileceğini belirten Kurhan, şunları kaydetti:

"Beyana tabi geliri sadece gayrimenkul sermaye iradından ibaret olan mükelleflerin 2014 yılında elde ettikleri kira gelirleri ile aynı dönem içinde geçmiş yıllara ilişkin olarak elde ettikleri kira gelirleri toplamı Gelir Vergisi Kanunu'nun 86'ncı maddesi çerçevesinde irdelenerek beyan edilecek. Gelir Vergisi mükellefleri 2014 yılı gelir vergisi beyannamelerini ilgili vergi dairesine vereceklerdir.

Tahakkuk eden verginin birinci taksiti Mart ayında, ikinci taksiti ise Temmuz ayında ödenecek.

Kira gelirlerinin zamanında beyan edilmesi durumunda kanunen belirtilen tüm indirim ve olanaklardan faydalanmak mümkündür. Buna karşın kira gelirlerinin vergi dairesince resen tespiti halinde ise kanunen tanınan indirim haklarından faydalanılamayacağı gibi cezai duruma de maruz kalınabilir."

Kurhan, kira gelir beyannamelerinin ihmal edilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Bu haber toplam 1937 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!