1. HABERLER

  2. ÜLKE

  3. 70 bin kaçak Ermeni’ye çocuklarımızı teslim ediyoruz
70 bin kaçak Ermeni’ye çocuklarımızı teslim ediyoruz

70 bin kaçak Ermeni’ye çocuklarımızı teslim ediyoruz

“Hepimiz Ermeniyiz” levhalarıyla sokaklarda miting yapanların, Amerikan Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’ne ne tür bir mesaj verecekleri merak konusu…

A+A-

Türkiye’yi bilmeyen, Ermenistan’ın haritadaki yerini gösteremeyecek durumda olanlar sözde Ermeni soykırımını kabul ettiler. Bu durum iktidarıyla/muhalefetiyle siyasi partilerin ortak bir tepkisine neden oldu.

Telefon görüşmesiyle konuyla ilgili Siirtliler.Net’e açıklamalarda bulunan Siirt Milletvekili Afif Demirkıran, duygusal bir tepkinin ötesinde önemli bilgilere ve bugüne kadar gelişen süreçle ilgili tespitlere yer verdi.

 

Tarih

:

4 Mart 2010

Yer

:

Amerikan Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi

Gündem

:

Ermeni Yasa Tasarısı’nın kabulü

Oylama

:

22(Hayır) – 23(Evet) ile kabul edildi.

 

Çeşitli ziyaretler için Siirt’te bulunan Afif Demirkıran Siirtliler.Net’e yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi :

“Tam bir komedi”

Her sene temcit pilavı gibi Amerika Temsilciler Meclisi bu meseleyi gündemine alıyor. Tam bir komedi. Birçok dünya parlamentosunda oylamaları takip etmiş birisiyim. Amerika  Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde yapılan bu son oylama tamamen yanlıydı. Oylamaya katılması gereken 4 kişiyi beklemeden hemen oylamaya geçip sonuçlandırdılar. Adeta istediğimiz sonucu aldık der gibi davrandılar. Bunu Türkiye olarak kabullenmemiz mümkün değil. Biz baştan beri şunu söylüyoruz; Ermenistan ile bir normalleşme süreci başlamıştır. Protokoller yapıldı ve çeşitli komiteler kuruldu. Bu komitelerden bir tanesi de tarih komitesidir. Birkaç yıl önce Ermenistan Cumhurbaşkanı’na Anamuhalefet partisinin lideriyle birlikte Başbakanımızın imzaladığı bir mektup gönderilmişti. Mektupta ‘Gelin tarihçilerden oluşan bir heyet kuralım. Türkiye’deki, Ermenistan’daki, Fransa’daki ve Amerika’daki bütün arşivlerin tamamını incelesinler. Bağımsız bir heyet olsun. Arşivlerdeki ve belgelerdeki tarihi gerçekler neyse gerek Türkiye olarak gerekse Ermenistan olarak dünya kamuoyu önünde kabul edilsin.’ denilmişti.

SİİRTLİLER.NET

“Ermeni Diasporası’ndan Ermenistan bile rahatsız”

Biz böyle bir soykırım olduğuna inanmıyoruz. Aklı başında tarihçilerin ortaya koyduğu görüş budur. 1915 yılında her iki tarafta da çeşitli sıkıntılar olmuştur. Ama bunu bir soykırım olarak telaffuz edilmesi, Türkiye karşısında bir koz olarak kullanılması kabul edilemez. Kanaatim odur ki Ermenistan dahi Ermeni Diasporası’nın bu hareketlerinden rahatsızdır.

Türkiye’de 70 bin kaçak Ermeni var. Çocuk bakıcılığı yapıyorlar. Ermenilerle bir sıkıntımız olsaydı ailelerimiz Ermeni bakıcılara çocuklarını emanet eder miydi? Ermenilerle bir sıkıntımız yok! Ermeniler de bu karara tepkili...

 

Türkiye’deki Ermenilerle yapılan görüşmelerde hepsinin Türkiye vatandaşı olduklarını ve böyle bir şeye inanmadıklarını ifade ettiklerini görüyoruz. Bizim Ermenistan halkına karşı hiçbir düşmanlığımız yok, art niyetimiz yok. Böyle bir şey olsaydı kaçak olarak ülkemizde çalışan 70 bin Ermeni vatandaş bulunuyor. Bunların çoğu da bayandır ve çok ilginçtir büyük kısmı çocuk bakıcılığı yapıyorlar. İki millet arasında husumet olsaydı ailelerimiz bir Ermeni kızına kendi çocuklarını teslim ederlermiydi? Hakeza Erivan ile Türkiye arasında uçak seferlerimiz bulunuyor. Hal böyle iken bir sıkıntıdan, bir husumetten bahsetmemiz mümkün değil.

Oylamaya katılan parlamenterlerin seçim bölgelerinde Ermeniler yoğunlukta!

Sıkıntının asıl kaynağı Ermeni Diasporası’dır. İstismar ediyorlar. Bazı parlamentolar bu istismarı kendi iç politikaları istikametinde kullanıyorlar. Son örneği işte Amerikan Temsilciler Meclisi’ndeki Dış İlişkiler Komisyonudur. Bu komisyonda aleyhimizde oy veren parlamenterlere baktığımız zaman kendi seçim bölgelerinde Ermenilerin yoğunlukta olduklarını görüyoruz.  Demekki bu karar kendi seçim bölgelerindeki seçmene bir mesajdır. Fransa’da da aynı şekilde güçlü bir ermeni lobisi var ve bu tasarıyı kanunlaştırmaya çalıştılar. Ne yazık ki tarihi gerçekler parlamentolar üzerinden karartılmaya çalışılıyor ve biz buna şiddetle karşıyız. Bıraksınlar bu tarihi gerçekleri tarihçiler, arşivleri inceleyip çözsünler.

Amerika Temsilciler Meclisi’nde oy kullanmaya yetişemeyen bir parlamenter oy kullanması için beklenseydi o bir tek oy bile tarihin gerçek akışını aydınlatacaktı. Amerika çeşitli alanlarda müttefikliğimizi istiyorsa ve bölgedeki gücümüzün farkındaysa bu karara mecliste dur diyecektir.

Demirkıran, açıklamalarını “Türkiye’ye gelmiş, Türkiye’yi tanıyan bütün dünya parlamenterleri bu soykırımı hiçbir şekilde kabul etmemektedirler. Ama Türkiye’ye hiç gelmemiş, Türkiye’yi bilmeyen parlamenterler tamamen siyasi etki altında karar almaktadırlar.” Sözleriyle bitirdi.

 


Türkiye ile Ermenistan arasında atılan iyi ilişkiler üçüncü şahıslar tarafından sırf siyasi emeller uğruna bozulmaya çalışılmaktadır. Siirtliler.Net ailesi olarak tüm bu gelişmeler ışığında yerine göre çok doğru olan bir sözü hatırlatmakta fayda görüyoruz.

“İki kişi konuşurken, üçüncüye susmak düşer.”

Bu haber toplam 2409 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!