1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 51 Yıllık Yanlış Gideriliyor
51 Yıllık Yanlış Gideriliyor

51 Yıllık Yanlış Gideriliyor

Tillo'da bulunan Işık düzeneği ile ilgili değişiklikler, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulundan geçerek küçük tadilatına başlanıyor.

A+A-

Siirt Valisi Musa Çolak, Aydınlar (Tillo) ilçesinde bulunan ışık düzeneğinin yeniden çalışması için başlatılan çalışmaların devam ettiğini belirtti. Türbede yapılacak çalışmalarla ilgili bilim adamları ile birlikte Aydınlar ilçesinde bir dizi incelemelerde bulunan Vali Musa Çolak, ışık sisteminin yeniden işlevsel hale gelmesi için başlattıkları çalışmalarda önemli aşamalar kaydettiklerini vurguladı. Vali Çolak "Ünlü Astronomi Bilgini İbrahim Hakkı Hz’lerinin hocası İsmail Fakirullah için yapmış olduğu ünlü ışık düzeneği, türbenin 1960'lı yılların başında gerçekleştirilen yenileme sonrası bozulmuş ve yapılan bütün çalışmalara rağmen çalıştırılamamıştı. Turizm açısından çok büyük önem arz eden ışık sisteminin yeniden işler hale getirmek amacıyla bilim adamları seviyesinde başlattığımız çalışmalar devam ediyor.

 

 Başkent Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Cengiz Işık'ın başkanlığındaki bilim heyetinin hazırlamış olduğu rapor geçen ay Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kuruluna sunmuştuk. Bu raporu değerlendiren Kurul, ışık sisteminin yeniden işlevsel hale gelmesini sağlayacak tadilata onay verdi. Bunu değerlendirmek ve bundan sonra yapılacak çalışmalar konusunda Prof. Dr. Cengiz Işık ve Prof. Dr. Zeki Eker ile birlikte Tillo’da bir toplantı yaptık.

 

Orijinaline sadık kalarak yapacağımız bu küçük tadilat sonrası ışık düzeneği yeniden çalışır hale gelecektir. Sistemin yeniden çalışması ile bölgeye gelen turist sayısında artış olacağı gibi ziyaretçi profili de zenginleşecektir’’ Dünyada başka bir örneği olmayan ünlü Işık Hadisesinin turizm açısından da önemli olduğunu ifade eden Vali Çolak, "Ünlü ışık sistemi, her yıl gece ve gündüzün eşit olduğu 21 Mart ve 23 Eylül günlerinde yılda iki kez çalışabilecek. Bu muhteşem hadiseyi bütün insanlara tanıtmak için 23 Eylül'de Valilik olarak zengin bir program hazırlayacağız. Dolayısıyla Siirt'in turizm potansiyelini harekete geçirip, Tillo'yu inanç ve ilim merkezi haline getireceğiz." Dedi

Bu haber toplam 2363 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!