1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 5084 Sayılı yasanın uzatılması talep edildi
5084 Sayılı yasanın uzatılması talep edildi

5084 Sayılı yasanın uzatılması talep edildi

STSO (Siirt Ticaret ve Sanayi Odası), günümüzün iş dünyasını zorlayan ekonomik şartlardan dolayı uygulanan 5084 sayılı Teşvik Yasası’nın uzatılmasını talep etti.

A+A-

Ülkemizde son aylarda önemli ölçüde düzelme eğilimi gösteren, ancak uzunca bir süredir piyasaları olumsuz etkileyen ekonomik sorunlar, pek çok işletmeyi olumsuz etkilemiştir. Bugün, 5084 Sayılı Yasanın uygulandığı illerde yatırımlara ve istihdama sağlanan teşviklere rağmen işletmeler vergi, SSK primleri ve diğer maliyet girdilerini karşılamakta zorlanmaktadır.

 

Günümüzün iş dünyasını zorlayan ekonomik şartları, illerimizi de kapsayan 5084 Sayılı Yasayı, ilk uygulamaya başladığı dönemden daha önemli hale getirmiştir. Halen uygulamada olan ve 49 ile önemli ölçüde katkı sağlayan 5084 Sayılı Teşvik Yasası’nın son buluyor olmasını, işverenleri mali ve psikolojik yönden olumsuz etkileyeceğini düşünüyoruz. Bu olumsuzluğun giderilmesi ve uygulamanın uzatılması yatırımcılar için güçlü bir moral kaynağı yaratacak ve istihdamın önündeki sıkıntıların önemli ölçüde aşılmasını sağlayacaktır.

 

5084 Sayılı Yasa, ekonomik krize rağmen işverenin vergi ve prim yükünü azalttığından işçi istihdamına da katkı sağlamaktadır. Yoğun nüfus artışının yaşandığı bölgemizde, işsiz potansiyelin çokluğu göz önüne alındığında, mevcut yasanın uygulanmasının önemi daha da artmaktadır. Hükümetimiz tarafından revize edilen Orta Vadeli Program içinde, 2012 yılında kişi başına düşen milli gelir ancak 2008 yılındaki kişi başına milli gelire denk geleceği, bu bağlamda ekonomik krizin etkilerinin bu tarihe kadar hissedilebileceği göz önünde tutularak, geri kalmış bölgelerde yatırımcının ekonomik varlığını sürdürebilmesi bakımından Yasanın devamlılığı gereklidir.

 

İş dünyasının temsilcileri olarak, 31 Aralık 2009 tarihinde sona erecek 5084 Sayılı Yatırımın ve İstihdamın Teşviki Yasasının uygulama süresinin acil bir düzenlemeyle eski ve yeni yatırım ayrımı yapılmaksızın tüm iş yerlerini kapsayacak şekilde 31 Aralık 2010 tarihine dek uzatılmasını talep etmiş bulunmaktayız. 

 

Değerli basınımız aracılığıyla kamuoyu ile paylaşırız.

 

 

Güven KUZU

Ticaret ve Sanayi Odası

Yönetim Kurulu Başkanı

Bu haber toplam 1747 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!