1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 5 yıl önce global sermaye yoktu, biz yine vardık
5 yıl önce global sermaye yoktu, biz yine vardık

5 yıl önce global sermaye yoktu, biz yine vardık

Yatırımlarını Siirt’te değerlendiren dizisi: ANDERA AVM’nin sahiplerinden Yunus Toprak ile yatırımcıların dünyası…

A+A-

Siirt’te yatırımcıların genel ve özel sıkıntılarını çeşitli meslek gruplarında ve sivil toplum kuruluşlarında inceledik. Siirtliler.Net Gazetemizin ay sonunda çıkacak olan Ekim sayısında çok sayıda yatırımcıyla yapmış olduğumuz söyleşileri okuyabileceksiniz. Araştırma konumuzun Siirt’teki yatırımcılarımızın dünyasına bir parça ışık tutacağını ümit ediyoruz.

Geçen yıl Siirt Merkez’de kurulan ANDERA AVM (alışveriş merkezi) ilimizde mağazacılık sektörüne yeni bir heyecan kattı. Mağaza ortaklarından Yunus Toprak, Siirt’teki yatırımcıların dünyasına ilişkin görüşlerini Siirtliler.Net okurları ile paylaştı.

Yunus Toprak – ANDERA AVM

İlimiz Siirt’te tarıma dayalı sanayimiz çok yetersiz. İlimizin kalkınamamasında denetimsiz göçler, çarpık yapılaşma, sağlıksız şehir planlaması gibi etkenlerle beraber teşviklerin denetimleri de çok iyi değil. 2009’un sonlarında açılan ANDERA, bugün 10 kişi çalıştırıyor. Biz yatırımımızı burada, yani kendi ilimizde değerlendirdik çünkü memleket milliyetçiliği temelinde hareket ettik. Hiçbir teşvik almadık, hep kendi yağımızda kavrulduk. Ailemiz, büyüklerimiz, tüm bağlarımız burada, Siirt’te. Global sermayeden söz ediliyor son zamanlarda. 5 sene önce global sermaye burada yokken biz yine buradaydık. Güvenlik sorununun en fazla dillendirildiği dönemlerde dahi biz yatırımımızı burada değerlendirdik. Global sermaye ise son 5 yıl içinde gelmeye başladı. Kahramanmaraş bildiğim kadarıyla teşvik almadan kalkınan tek ildir. Teşvik olmamasına rağmen kalkınmayı başardı. Orada hiç kimse memleketini terk etmedi. Şimdi bacaları tüten, üretim yapan sayısız fabrikalara sahipler.

İşletmemiz için kalifiye eleman sıkıntımız var. İlimize dışarıdan gelen kişilerde ön yargılı bir tabu var. Medyanın payı bunda büyük. Bu tabuların yıkılması gerekiyor. Örneğin mağazamızı görenler “Siirt’te dünya markalarını ayağa getiren böyle bir mağaza var mı?” diye şaşırıyorlar. Ön yargılı tabuları kendi imkânlarımızla en azından kendi sektörümüzde yıkmaya çalışıyoruz. Tabuların yıkılmasıyla ilgili mesela bir başka yaşadığımız hadise; Dünyaca ünlü Converse firmasına para verseniz size bayilik vermezdi. Para dışında başka şartlar ararlar. O firma bugün kendisi bize bayilik teklifinde bulunuyor. Bu da ilimizle ilgili bazı tabuların artık yıkılmaya başladığını gösteriyor.

İlimizle ilgili ciddi bir tanıtım çalışması yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda gerçekten eksiğimiz çok. Siirt’liye düşen sorumluluk, memleket milliyetçiliğidir. Kendi öz değerlerine sahip çıkmalı. Herşeyi eleştirerek moral bozma huyundan artık vazgeçmeliyiz.

Bu haber toplam 4046 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!