1. HABERLER

  2. ÜLKE

  3. 5 evladı dağda ölen Sakine Arat
5 evladı dağda ölen Sakine Arat

5 evladı dağda ölen Sakine Arat

Dün akşam TV8’de Diyarbakır’dan yayınlanan “Seçim Kervanı” adlı programın canlı yayın konuğu Sakine Arat Kürt sorununu belki de en doğru bir şekilde anlattı.

A+A-

5 çocuğunu kaybeden ve yüreği yanan Sakine ana “Biz Ümmet-i Muhammed’iz, Kürt-Türk hep beraber bu vatanı düşman çizmesinden kurtardık” dedi.

İşte Sakine Arat ananın üzerinde düşünülmesi gereken o açıklamaları;

“Şimdiye kadar bu acılara katlanmaya artık yürek dayanmıyor. Kendi kendime düşünüyorum nasıl dayanıyorum diye. Tek tutanağım nedir biliyor musunuz? 5 vakit namaz kılıp Allah’a yalvarmak, Allah’ım sen bana güç ver demektir. Çünkü Allah-u Teala bu kaderi alnıma yazmasaydı ben bunları görmezdim. Ben 5 evlat kaybettim ama bazıları 8-9 tane kaybetti. Onların da yüreği benim gibi yanıyor. Bu acılara rağmen, bu kadar yanan yüreğe rağmen yine ne diyoruz biliyor musunuz? Türk, Kürt kardeş olsun, barışalım, beraber oturalım diyorum. Ben bunları canı yürekten diliyor ve istiyorum. Bütün Türk halkına, Kürt halkına sesleniyorum. Biz Müslümanız, Ümmet-i Muhammed’iz. Türkiye sınırları içinde yaşayan herkes kardeştir. Kürt-Türk ayrımı olmaması gerekir. Bu memleketi eğer beraber düşman çizmesinden kurtardıksa beraber yaşama hakkımız da vardır. Batı’da yaşayanlar nasıl yaşıyorsa Doğu’dakiler de aynı yaşasın. Onların hakkı neyse bunların hakkı da o olsun. Eğer onlar Türkçe konuşuyorsa biz de dilimizi Kürtçeyle konuşmak isteriz. Türkiye’de partiler var. Türklerin varsa Kürtlerin de olması lazım. Beraber bu zamana kadar yaşadık. Neden birinin hakkı olsun da ötekinin hakkı olmasın. Bu hakları Allah-u Teâlâ bütün Müslümanların kalbine koysun ve bu hakları meydana çıkaralım.”

Bu haber toplam 6142 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!