1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 40 Kardaşlar Geleneği Porland’ta Sürdürüldü
40 Kardaşlar Geleneği Porland’ta Sürdürüldü

40 Kardaşlar Geleneği Porland’ta Sürdürüldü

Başarılı olduğu kadar alçak gönüllülüğüyle de tanınan Siirtli işadamlarımızdan Süleyman Pamukçu, Siirt’in 40 Kardaşlar geleneğini hatırlattı.

A+A-

Siirt’in unutulmaya yüz tutmuş ve yaşanmış gerçek bir öyküsü olan 40 Kardaşlar, gelenekselleştiriliyor. Siirtlilerin sosyal yaşamlarına tekrar kazandırılmak istenen 40 Kardaşlar geleneği bu yıl Porland Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Pamukçu’nun ev sahipliğinde Bilecik’te bir dizi etkinlikle sürdürüldü.

40 kardaşlar - KIRK KARDAŞLAR SİİRT - porland porselen - süleyman pamukçu

Türkiye’de porselen sektöründeki ihracatın %50 payına sahip olan ve şu sıralar gerçekleştirdiği kapasite artırımı ile Türkiye ihracatının %70-75’ini hedefleyen Porland Porselen, Bilecik’te 300 bin dönümlük açık alan arazi üzerinde 70 bin kapalı alana sahip dev tesisiyle hizmet veriyor. Gebze’de de ayrı bir tesisi bulunan Porland’ın patronu Süleyman Pamukçu, Siirt’in eski sosyal yaşamında önemli bir iz bırakmış olan 40 Kardaşlar geleneğini hatırlatmak, yaşatmak için hafta sonunu Siirtli hemşehrilerine ayırdı. Peki, nedir bu 40 Kardaşlar?

40 KARDAŞLARIN HİKAYESİ

70-80 yıl kadar önce Siirt’te birbirine bağlı 40 arkadaşın hikayesidir bu. Kardeş gibi olan 40 kafadarın arasında Arap, Kürt, Türk gibi farklı etnik yapıdan insanların yanı sıra farklı hayat görüşlerine ve farklı mesleklere sahip insanlar bulunuyordu. Kabadayısı, işadamı, esnafı, köylüsü, şehirlisi, alkolüğü ile tam bir mozaikti. İçlerinde eğlenceye düşkün olanları da vardı. En önemli özelliklere birbirlerine bağlılıklarının yanı sıra çevrelerinde, mahallelerinde zor durumda olan, ezilen, haksızlığa uğrayanların imdadına yetişmeleriydi. Kötü işler yapanı engellemek, nasihat etmek ayrı bir özellikleriydi.

ÜÇÜNCÜSÜ KUTLANDI

Daha önce ilk kez 17 Nisan 2004 yılında İstanbul’daki hemşehrilerimizden Tuncay Atakan tarafından sade bir şekilde gerçekleştirilen 40 Kardaşlar etkinliğinin ikincisini 24 Mayıs 2004’te Süleyman Pamukçu tarafından Bilecik’te gerçekleştirildi. Üçüncüsü yani 01-02 Ekim 2011 Cumartesi-Pazar olmak üzere 2 gün boyunca yine Süleyman Pamukçu tarafından Bilecik’te gerçekleştirildi.

GÜZEL VE FARKLI BİR HAFTA SONU GEÇTİ

Süleyman Pamukçu tarafından tahsis edilen Ulusoy’a ait bir otobüsle İstanbul’dan alınan davetliler Bilecik’teki Porland tesislerine Cumartesi günü getirildiler. Yenilen öğle yemeklerinin ardından dev tesis konuklara gezdirildi. Daha sonra Porland’ın Gülümbe Köyü bahçesine geçen konuklar burada uzun bir süre sohbet ettiler, tavla oynadılar. Kendilerine ikram edilen tatlı-tuzlu aparatif yiyecekler ve bol miktarda soğuk-sıcak içeceklerle vakitlerini geçirdiler. Akşam yemeğinin ardından gece geç vakitlere kadar yapılan konuşmaların ardından canlı müzikle konuklar doyasıya eğlendiler.

Dinlenmek için otele geçen konuklar Pazar günü otel lobisinde yapılan kahvaltının ardından Şeyh Edebali ile Ertuğrul Gazi türbeleri gezildi ve rehberler tarafından konuklar bilgilendirildi. Tarihi mekanın etrafındaki çay bahçelerinde sohbet eden, çaylarını yudumlayan konuklar daha sonra Porland’ın tesislerine geri döndüler. Yenilen öğle yemeğinin ardından fabrikadaki satış mağazalarını gezen konuklardan kimileri Türkiye markası olan Porland’ın porselen ürünlerinden aldılar.

Birçoğunun ailesiyle birlikte katıldığı etkinlikte 40 Kardaşlar ruhu yaşatılmaya çalışıldı. Gelen konuklar arasında AK Parti ve CHP’den siyaset yapmış milletvekillerimizin yanı sıra farklı resmi ve özel sektör erbapları bulunuyordu. Siirt’ten geçtiğimiz ay tayin dolayısıyla İnegöl’e yerleşen Türkay Ailesinden Bekir Berkay Türkay, eşi Uzm.Dr.Aylin Türkay ile küçük oğulları Zeynel Kaan Türkay da konuklar arasında yerlerini alarak 40 Kardaşlar ruhunu tamamladılar.

SONRAKİ HABERİMİZDE;

Resimler ve Video Yer alacaktır (etkinlik resimlerle anlatılacak)

Etkinliğe eleştirel bakış açısı

Etkinlikte Bulunanların isimleri

 

porland porselen - süleyman pamukçu - siirt

Bu haber toplam 3590 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!