1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 29 Nisan’a kadar adaylar Geçici Adaydır
29 Nisan’a kadar adaylar Geçici Adaydır

29 Nisan’a kadar adaylar Geçici Adaydır

YSK’ya verilen geçici aday listeleri 29 Nisan’da kesinleşecektir.

A+A-

12 Haziran 2011 Genel Seçimlerine bağımsız aday olarak katılmak isteyenler 11 Nisan Pazartesi günü 17.00’ye kadar milletvekili seçilmek istedikleri çevrenin il seçim kuruluna bir dilekçeyle başvurularını yaptılar. Türkiye genelinde toplam 249 bağımsız aday başvuru yaparken ilimizden ise sadece BDP’nin bağımsız adayı olan Gültan Kışanak başvurdu.

 

Adaylar 29 Nisan’a kadar GEÇİCİ ADAY statüsündedir

 

YSK (Yüksek Seçim Kurulu) 11 Nisan’da yapılan bağımsız 249 aday ile beraber siyasi partilerin milletvekili aday başvuru listelerini incelemeye aldı. İnceleme sonucu saptanacak eksikliklerin tamamlanması için siyasi partilere bildirimde bulunulacak.

 

Bağımsız adaylar dahil siyasi partilerin verdikleri geçici aday listeleri 19 Nisan Salı günü radyo, televizyon ve Resmi Gazete’de yayımlanacak. Bütün geçici adaylar aynı gün il seçim kurulu ve YSK’ca doğrudan incelemeye alınacak. Bu adaylara karşı yapılacak itirazlar da ayrıca incelenecek. YSK, itiraz, istifa ve inceleme üzerine adaylıktan çıkarılanlar nedeniyle ortaya çıkan aday eksilmelerinin tamamlanmasını siyasi partilere bildirecek. Milletvekili geçici aday listelerindeki eksiklikler ilgili siyasi partilerce tamamlanarak YSK’ya bildirilecek.

 

KESİN ADAY LİSTESİ 29 NİSAN’DA

 

Bağımsız adaylar da dahil tüm adaylarla ilgili son sözü YSK söyleyecek. Kurul, milletvekili kesin aday listelerini 29 Nisan Cuma günü ilan edecek.

 

Bu haber toplam 2954 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!