1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 24 Temmuz Basın Bayramı ve Yılmaz Helvacıoğlu
24 Temmuz Basın Bayramı ve Yılmaz Helvacıoğlu

24 Temmuz Basın Bayramı ve Yılmaz Helvacıoğlu

24 Temmuz 1908’de Türk basınından sansür kaldırıldı. Bu tarih basın bayramı olarak tarihteki yerini aldı.

A+A-

24 Temmuz 1908’de 2.Meşrutiyeti ilan eden 2.Abdulhamit’in bu adımı gazetecileri sevindirmişti. Osmanlı Matbuat Cemiyeti adıyla örgütlenmiş gazetecilerin büyük bölümü meşrutiyeti mutlulukla karşıladılar. Çünkü artık sansürün karşısına dikilebileceklerdi. Yani sansür memurları artık yayından önce gazeteleri kontrol edemeyecekti.

 

25 Temmuz 1908 sabahı dağıtılan gazeteler farklıydı artık. Uzun yılların ardından ilk kez sansür memurlarının değil gazetecilerin tercihlerine göre basılmışlardı. Özgürce yayımlanan gazetelere halkın ilgisi de büyük oldu. Bazı gazeteler satışlarını 2 binlerden 5 binler düzeyine çıkardı.

 

SİİRTLİLER.NET, YILMAZ HELVACIOĞLU İLE

MAHKEMEDE MÜCADELESİNE DEVAM EDİYOR

 

2011 seçimlerinin ardından bir daha Siirt’te görülmeyen eski Milletvekili Yılmaz Helvacıoğlu ile ilgili vatandaşın görüşlerine yer veren ve zaman zaman eleştiren Siirtliler.Net sitesi geçen sene mahkemelik oldu. Açılan davada 10 bin TL tazminat, mahkeme masrafları ve yayının durdurulması talep edilmişti Helvacıoğlu tarafından.

 

HAKSIZLIĞINI HAZMEDEMEDİ

 

Açtığı davayı kaybeden ve hakim tarafından haksız bulunan Yılmaz Helvacıoğlu, mahkemede aldığı yenilgiyi hazmedemedi ve bir üst mahkemeye Yargıtay’a müracaat etti.

 

MAHKEMEDE ALEYHİNDE İFADE VEREN KİŞİ KENDİ YÖNETİMİNDENDİ

 

Helvacıoğlu tarafından, Siirtliler.Net’e para cezasının yanı sıra yayının durdurulması talebiyle açılan davada Yılmaz Helvacıoğlu’nun aleyhinde ifade veren ve Helvacıoğlu’nun haksız olduğunu mahkemeye yazılı ve sözlü anlatan kişi Helvacıoğlu’nu yakından tanıyan bir isimdi.

 

Başkanlığını Helvacıoğlu’nun yaptığı Ankara Siirtliler Vakfı’nda kendi yönetiminde bulunan ve Ankara’da Siirtli bir işadamı olan Murat Özdemir tarafından Helvacıoğlu aleyhinde şahitlik yapılması Helvacıoğlu’nda şok etkisi yaptı.

 

24 temmuz basın bayramı

Bu haber toplam 2667 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!