1. YAZARLAR

 2. Bekir Berkay Türkay

 3. 24 Hazirana doğru Milletin Cumhuru
Bekir Berkay Türkay

Bekir Berkay Türkay

Yazarın Tüm Yazıları >

24 Hazirana doğru Milletin Cumhuru

A+A-

24 Hazirana doğru Milletin Cumhuru
 

            Aslında bu yazıyı 20 gün önce yazmak istemiştim ama nasip bugüne imiş. Seçim sürecine girdik ve gidiyoruz 24 Haziran durağına. Yerelde ve Ülke genelinde seçim hazırlıkları tam gaz devam ediyor. 

            Yerel denilince tabii benim ilgilendiğim şehirlerin başında Siirt, Muğla, Burdur, Bursa ve Erzurum geliyor. Hepsinin hayatımdaki izlerini hala taşıyor ve taşımaya da devam edeceğim. Siirt özelinde seçimleri takip ettiğim ve aldığım haberler sonucunda maalesef Siirt’in siyasi geleceği konusunda endişelerim devam ediyor. Siirt siyasetinin en önemli sorunun “Arap-Kürt merkezli seçim stratejisi” olduğuna inanlardanım. Genel Merkezlerin özellikle de AK Parti Genel merkezinin son birkaç seçimdir yaptığı bu hatayı devam ettirmemesi umudunu taşımak istiyorum. Her partinin kendine has stratejisi olması gerektiğine de inanıyorum ama 2+2=4 eder kafasıyla sosyolojiden uzak strateji geliştiren kafaların artık bunu bir an önce fark etmelerini de şiddetle istiyorum. Peki Siirt Siyasetinde neler yapılmalı? 

 

 1. HDP gibi davranılmamalı, yani seçmen önüne dayatma ile ithal milletvekili adayı konulmamalı. 
 2. Yereli yaşayan milletvekili olmalı. Yasin AKTAY kesinlikle yeniden aday olmalı ama İstanbul’dan olmalı veya Bakan olsa çok daha iyi olur (İslam Dünyası Bakanlığı veya Dışişlerinde böyle bir alt birim.) 
 3. Afif Demirkıran yeniden aday gösterilirse inanın Siirt seçmeni isyan eder. 
 4. Arap-Kürt aday ayrımı derhal terk edilmeli. Mümkünse 1. Sıraya yerel Kürt aday konulmalı.
 5. Kadın aday en azından 2. Sırada olmalı.
 6. Şunun bunun (sermayenin) desteklediği aday olmamalı. Halk artık yatırımını Siirt’e aktarmayan sermayeyi kendine dost görmüyor ve itibar da etmiyor.
 7. Kürtlerin gönlü alınmalı ve çözümün artık sadece halkla devam edeceği üstüne basa basa anlatılmalı.
 8. Bunları yazarken bazı dostlarımın bana küseceklerini bilerek yazıyorum. Siirt milletvekili adayları seçilirken de bu cesaretle seçilmeli. 
 9. Adaylığa Seçilen Milletvekilleri iktidar ağzıyla değil halkın içinden biri olarak gerektiğinde mensubu olduğu partiyi eleştirerek siyaset yapmalı.

 

Yerelde söyleyebileceklerim aşağı yukarı böyle.

 

Ülke genelinde ise,

 

 1. Ak Partili Belediyelerde sıkıntı çıkaran Belediye Başkanları derhal görevden alınmalı veya istifaya davet edilmeli çünkü hala sorunlu belediyeler var ve seçimi ciddi şekilde etkileyecek durumdalar.
 2. Yerelde yazdığım genel özellikler Ülke geneli için de geçerlidir. Halk bir değişimin yaşanacağını yerelde hisset istiyor. İktidarı her şeyiyle öven ve tasdik eden milletvekili adayları yeni oyları kazanamaz sadece mevcut oyları korur ki o oylar zaten Erdoğan’ın oylarıdır. 
 3. İnsanlar ekmeklerinin peşinde cafe’ açmışlar ama sigara yasasıyla insanların yaptıkları yatırımlar ciddi tehlikeye girmiş durumda. Çok önemsiz bir sorunmuş gibi görünen bu durum hem esnaf hem de “özgürlüğümüz kısıtlanıyor” çığırtkanları tarafından çok iyi kullanılıyor. Çoğunun ağzında, laik-anti laik fark etmiyor, “madem bu kadar sağlımıza önem veriyor içkiye de yasak koysun, eti daha ucuza getirtsin, maaşlarımızı yükseltsin vb.” sloganik cümleler var. Yasaları yaparken hayatın gerçeklerinden uzaklaşmamak gerekiyor. Havaalanlarının terminallerinin en lüks köşelerinde alkolü en nezih şekilde yudumlamak serbest ama sigarayı ahır gibi yerde içmek insanlara özgür ülke sinyali vermiyor.
 4. Petrol ürünlerinin dolara ve fiyat endeksine bağlı zamlanması ötv dengelemesiyle aşıldı ama yetmez. Benzin 4,90, Motorin 4,50 olmalı ki insanlar devletin yardımını tam hissetsin. Bu fiyatlandırma bu şekilde de kalmalı.
 5. Memurlara da, kamu işçilerine de en az 250₺ her bayram ikramiye verilmeli veya vaatler arasında yer almalı. Halk, Ak Partinin sözünün eri olduğunu bilir. 

 

Bunlar yapılmazsa ne olur? Seçimde Ak Parti zaferi çok zor olur. Kendilerine “Millet” diyen aslında Ulusalcı olan mihraklar daha da güçlenerek ülkemizi “eski Türkiye”’ye döndürebilirler. 

 

Not: Bu yazı 17 Mayıs 2018 tarihinde yazılmıştır

Bekir Berkay TÜRKAY

www.siirtliler.net

Bu yazı toplam 1468 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!