1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 21 Baronun açıklamasına Avukat Diyaeddin Temiz’den tepki
21 Baronun açıklamasına Avukat Diyaeddin Temiz’den tepki

21 Baronun açıklamasına Avukat Diyaeddin Temiz’den tepki

Aralarında Siirt Barosu’nun da bulunduğu 21 Baro tarafından milletvekillikleri düşürülen 3 isimle ilgili basın açıklamasına kendi avukatlarından Diyaeddin Temiz’den geldi.

A+A-

21 Baronun uzun basın açıklamasında ülkemize şu mesaj veriliyor; Bırak belediyeler terör örgütlerine destek versin, MİT’in yurtdışı operasyonlarını (MİT TIR’ları) birileri deşifre etsinler ve sen buna karışma. Milletvekilleri de polise ve askere kurşun sıkanları desteklesinler buna da karışma. Baroların açıklamasında ise kullandıkları sihirli cümle “onları halk seçti, sen karışamazsın!”

 

DİYAEDDİN TEMİZ’DEN 21 BARO’YA TEPKİ
“SİZİN AÇIKLAMANIZ HUKUKİ DEĞİL SİYASİDİR”

21 Baronun açıklamasına yine kendi meslektaşlarından olan Siirt Barosuna kayıtlı Avukat Diyaeddin Temiz’den geldi. Temiz sosyal medya hesabından paylaştığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:


Baromun da imzaladığı bu metne katılmıyorum. Şöyle ki: 

Vekilliklerin düşürülmesi Anayasamıza 20 Mayıs 2016’da CHP’nin meydan okumasıyla ve arzusuyla getirilen geçici 20 maddesine uygun bir karardır. Anayasaya ve Meclis içtüzüğüne uygundur aykırılığını iddia eden hukuk bilmiyor.

Geçici 20. Maddenin Anayasanın ruhuna, evrensel hukuka ve AİHS’ne aykırılık tartışmasını kabul ederim. Meclis bu maddeyi meydan okuma nazarıyla değil daha geniş zamanlı değerlendirmeliydi derseniz anlarım. 

Kaldırılmalı, kaldırılmasında geç kalındı derseniz eyvallah derim. 

Ama:

1- Hukuka aykırı, hukuksuz değerlendirmesi yapamazsınız. 

2- Mahkeme kararını tırnak içine alıp alaycı bir üslup “açıklayamazsınız” demeniz doğru değil.

3- Mahkeme kararlarının geçtiği safahatları da nazara alarak bu mesele üzerinden Türk yargısının tarafsızlığını ve bağımsızlığını yitirmiş genellemesi yapmanız kabul edilemez.

4- Bu metin dili ile “Hiç kimsenin suç işleme özgürlüğü olmadığı ilkesine saygı duyuyoruz” hatırlatması yaparak çelişkili değerlendirdiğinizi gözden kaçırıyorsunuz.

5- Doğu ve Güneydoğu halk iradesi genellemesi yerine HDP’li siyasetçiler tabirini kullanmaktan özellikle kaçınmanız ve yargılanan HDP’li siyasetçilerin özellikle terör ile aralarındaki irtibat, iltisak iddia ve kesinleşmiş yargı kararlarını gözardı etmeniz açıklamanın salt hukuki olmadığını göstermektedir.

Av.Diyaeddin Temiz / Siirt

Bu haber toplam 30113 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
4 Yorum