1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 2012 Tübitak Ortaöğretim Projeleri Dereceleri Açıklandı
2012 Tübitak Ortaöğretim Projeleri Dereceleri Açıklandı

2012 Tübitak Ortaöğretim Projeleri Dereceleri Açıklandı

Batman Üniversitesi'nde düzenlenen TÜBİTAK proje yarışması sonuçlandı.

A+A-

Batman Valisi Ahmet Turhan, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam, Batman İl Milli Eğitim Müdürü Şerif Akboğa, TPAO Batman Bölge Müdürü Süleyman Çalık, Batman İl Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan ve Orta Öğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Van Bölgesi Koordinatörü Prof. Dr. Cemil Tunç dereceye giren okullar ve öğrencilere ödüllerini verdiler.

43. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Van Bölge Yarışmasına; Batman, Ağrı, Bitlis, Hakkâri, Siirt, Şırnak, Muş ve Van illeri katıldı. 70 bilim standının açıldığı yarışma da dereceye girenlere 500-300-200 TL para ödülü verildi. Van bölgesindeki illerin toplam proje başvurusu 339 olarak belirtilirken, Batman 19, Ağrı 3, Bitlis 17, Hakkari 2, Muş 10, Siirt 13, Şırnak 6 projeyle yarışmaya katıldı.

Bilgisayar dalında: Siirt birinciliği, ikinciliği Bitlis ve üçüncülüğü yine Siirt aldı.

Biyoloji dalında: Siirt birinciliği, Batman ikinciliği, Siirt üçüncülüğü aldı.

Uygulamalı Fizik dalında:Siirt birincilik, Siirt ikincilik,Batman üçüncülük,

Coğrafya dalında: Bitlis birincilik, Muş ikincilik, Bitlis üçüncülük

Fizik Temel dalında: Batman birincilik,

Kimya dalında: Muş birincilik, Şırnak ikincilik, Siirt üçüncülük,

Matematik dalında: Muş birincilik, Bitlis ikincilik, Batman üçüncülük,

Sosyoloji dalında: Batman birincilik, Ağrı ikincilik, Batman üçüncülük,

Tarih dalında: Şırnak birincilik, Bitlis ikincilik, Batman üçüncülük ile dereceye girdi.

Törende konuşan Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam "Böyle bir projenin kentimizde, üniversitemizde yapılmasından dolayı çok mutlu olduk. Açılan tüm stantları gezdim ve hepsi bir birinden güzel projeler. Dereceye girenler de mutlu olsun girmeyenler de, çünkü böyle bir çalışmanın içinde olmak bile mutluluk vericidir" dedi.

Daha sonra söz alan Batman Valisi Ahmet Turhan da, Dünyanın güçlü ülkelerinin bilime yatırım yapanlar olduğunu belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu yarışmaya katılan gençlerimizi görünce çok duygulandım, mutlu oldum geleceğimizden çok daha umutlu oldum. Güçlü ülkeler bilime yatırım yapanlardır. İnanıyorum ki bu yarışmaya katılan gençler de geleceğimizi daha güçlü kılacaktır. Ben köylü çocuğuyum, lise ve üniversite yıllarında inşaatlarda çalışarak okudum. Bugün buradayız ve sizlerde geleceğin bilim adamlarından biri olacaksınız ya da bazılarınız devletin üst görevlerinde yer alacaksınız. Amacınız öncelikle ailenize, topluma ve devlete fayda sunmak olmalıdır."

VAN BÖLGE SERGİSİNDE DERCEYE GİREN SİİRT PROJELERİ

Bölge birincilikleri alan projeler:

Bilgisayar dalında; Siirt Anadolu Öğretmen Lisesi Fizik Öğretmeni M. Maruf ÇEVİK ‘in danışmanlığında Hüseyin ALAKAŞLI ve Safa Burak BİLGEALP adlı öğrenciler ‘ALTI TUŞ GÖRME ENGELLİLER KLAVYESİ’ projesi

Biyoloji dalında; Siirt Bilim ve Sanat Merkezi Biyoloji Öğretmeni Nesibe ÖZDEMİR danışmanlığında Umre METİN ve Ezgi Nur YÜKSEKadlı öğrenciler  ‘GÜLHATMİ (ALCEA HOHENACKERİ) BİTKİSİNİN KÖK KISIMLARININ DİĞER BİTKİLERİN KÖK VE GÖVDE GELİŞİMİ ÜZERİNE ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI’ projesi

Fizik(uygulamalı) dalında; Siirt 14 Eylül Anadolu Öğretmen Lisesi Öğretmeni Yusuf BİLGEN danışmanlığında Veysel EVİN ve Abdulkadir İlker BARINadlı öğrenciler  ‘ROCHELLE TUZU(SODYUM POTASYUM TARTARAT) BİLEŞİĞİNDEKİ PİEZOELEKTRİK ÖZELLİĞİ KULLANARAK ASANSÖRLERİ BİNALARIN ÜCRETSİZ ENERJİ SANTRALLERİ HALİNE GETİRME’ projesi bölge birinciliklerini almışlardır.

Bölge ikinciliği alan proje:

Fizik dalında; Siirt Yavuz Selim Anadolu Lisesi Öğretmeni Kemal SAKMKAN danışmanlığında Mihriban TUĞRULadlı öğrenci ‘ASANSÖRLÜ KORNİŞ’ projesi bölge ikinciliğini almışlardır.

Bölge üçüncülüğü alan projeler:

Bilgisayar dalında; Siirt Kız Teknik ve Meslek Lisesi Fizik Öğretmeni Mehmet Nezir BATUR danışmanlığında Emel YILDIZ ve Nursel ÖZBEY adlı öğrenciler ‘BUGÜN NE PİŞİRELİM’ projesi

Kimya dalında; Siirt Türk Telekom Fen Lisesi Biyoloji Öğretmeni Perihan ATABAY danışmanlığında Ayetullah PEKTAŞ ve Büşra ALPadlı öğrenciler ‘FISTIK SAPINDAN TUTKAL ELDESİ’ projesi

Biyoloji dalında; Proje danışmanlığını Mirsevdin Barış YEŞİLBAŞ’ın yaptığı Nuran AZĞAN(Siirt Anadolu Öğretmen Lisesi) ve Kübra YEŞİLBAŞ’ın(Siirt Ticaret Meslek Lisesi) birlikte yaptıkları ‘SİİRT PERVARİ BALININ SİGARADAKİ KATRAN VE KATRANIN ETKİLEDİĞİ SOLUNUM SİSTEMİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI’ projeleri bölge üçüncülüklerini almışlardır.

Bu haber toplam 3191 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!