1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. 2011 YGS’de Bu Sene Eleme Yapılmamalıdır!
2011 YGS’de Bu Sene Eleme Yapılmamalıdır!

2011 YGS’de Bu Sene Eleme Yapılmamalıdır!

Öğrencilerde kaygıları gidermek için LYS'ye katılmaları sağlanmalıdır.

A+A-

“2011 YGS’de Bu Sene Eleme Yapılmamalıdır!”

“Bu yıl yaşanan tüm sorunlar ve sınav sonuçlarının açıklanmasının gecikmesi sonucunda öğrencilerde oluşan kaygıları gidermek için 2011 Yükseköğretim Geçiş Sınavındaki sonuçlar ne olursa olsun tüm adayların LYS’ye katılmasına izin verilmesi gerekmektedir.”

27 Mart 2011 tarihinde yapılan ve tartışmalara neden olan YGS sonuçları bugüne kadar açıklanmamış ve açıklanması da savcılık soruşturması sonuna bırakılmıştır.

YGS sonucuna göre yaklaşık olarak adayların %85’inin LYS’ye katılma hakkını kazanacağı beklenmektedir. Ancak YGS belirsizliğinin öğrencileri çok olumsuz etkilediği, okul derslerini izleme ve LYS hazırlığında ciddi anlamda motivasyon bozukluğuna neden olduğu açıktır. 

Uğur Dershaneleri olarak başından beri krizi kötü yönettiğini düşündüğümüz ÖSYM’nin, YÖK’ün de onayını alarak YGS’deki sonucu ne olursa olsun tüm adayların LYS’ye katılmasına izin vermesi belki bu olumsuzlukları bir ölçüde giderebilecektir. Bu işlem yapıldığında LYS’nin ertelenmesi konusu da gündemden düşecektir.

Ayrıca tartışmaların temel nedeni olan kişiye özgü kitapçık uygulamasından LYS’de vazgeçilmelidir. Bunun yerine eski sistemde olduğu gibi daha az kitapçık kullanılarak rastsal atama yöntemiyle sınav yapılmalıdır. Ayrıca ÖSYM’nin YGS’yi açıkladığında öğrencilere verdiği kişiye özgü şifreden vazgeçerek tüm sayısal verileri şeffaf şekilde kamuoyu ile paylaşması kamuoyunda oluşan olumsuz havayı azaltacaktır.

Bir zamanlar kamuoyu tarafından en güvenilir kurum olarak nitelendirilen ÖSYM’nin biran önce eski saygınlığına kavuşmasını diler, saygılarımı sunarım.

NURULLAH GEYİK

SİİRT Uğur Dershanesi

KURUCU MÜDÜRÜ

Bu haber toplam 2886 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!