1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 2011 Seçim Analizi
2011 Seçim Analizi

2011 Seçim Analizi

İsmini vermek istemeyen bir okurumuz 2011 seçimiyle ilgili analizlerini Siirtliler.Net okurlarıyla paylaştı.

A+A-

Siirtliler.Net’in isimsiz bir okurunun 2011 seçimleriyle ilgili analiz/yorumudur

 

2011 Seçim Analizi

 

BDP bu seçimde şu anki durumla ve bağımsız adaylarla seçime girip 2 vekil çıkamazı çok zor ama imkansız değil. Kesin olan şey AKP:1 vekil, BDP:1 vekil çıkaracak. AKP’nin 2.vekili kazanma oranı ile BDP’nin kazanma oranı aynıdır denilebilir. Ama BDP’nin bağımsız adaylarla seçime girmesi durumunda iki aday koyması kazanacağı 1 vekili de tehlikeye atabilir. 2007 seçimlerinde Hakkari’de rahat 2 vekil çıkarabilen DTP/BDP 3 aday koyduğu için AKP %25 oy’la 2 vekil alırken, DTP/BDP %65 oy ile sadece bir vekil gönderebilmiştir. Benzer bir durum Ağrı ili için söylenebilir. AKP %65 oy ile 4 vekil çıkarırken BDP %25 oy ile hiç vekil gönderememiştir. Çünkü tek vekil garantiydi ama DTP/BDP 2 adayla girdiği için eli boş dönmüştür Ağrı’dan.

 

***

 

Ben, BDP için ismi geçenlerin çoğunun aday adayı olmayacağını düşünüyorum. Hepsi de değerli insan ama vekillik kolay bir iş değildir ve çoğu aday adayı bile olamayacak. Zaten liste söylentilerden hareketle hazırlanmıştır.

 

***

 

AKP’nin aday adaylarının çok olmasının en büyük sebebi bence AKP’den aday adayı olanların çeşitli sus paylarını almak için aday adayı olmalarından dolayıdır. Çoğu kişi AKP’nin adayı olamayacağını biliyor ama AKP’nin sus payını almak ve hükümetin/iktidarın nimetlerinden yararlanmak için aday adayı olacaktır. Siirt’te AKP’nin adayının Egemen Bağış olarak geçmesi hiç mantığa uygun değildir. Dışişleri Bakanlığı için 2.sırada ismi geçen Egemen Bağış’ın Siirt’e gelip AKP’nin aday adayı olup vekilliği tehlikeye atması söz konusu olamaz. Benim mantığım almıyor en azından. Tıpkı 2002 seçimlerinde Siirt’ten vekil seçilen Başbakan R.Tayyip Erdoğan’ın 2007 seçimlerinde aday adayı ya da doğrudan aday olmadığı gibi…

 

***

 

Bu ülkede günah keçisi ilan edilmiş bir BDP ile bugünkü Ergenekoncu ulusalcılar temizlenmeden ve 70-90 arası CHP ruhu kazandırılmadan bir ittifaktan bahsetmek saçma geliyor bana. Zaten CHP’nin içinde bir çekişme var ve bu çekişmede Kılıçdaroğlu bir ittifak istese de parti içinde bir iktidar savaşı verdiği için buna cesaret edemez.

 

***

 

MHP Doğu’da sadece AKP ve BDP’nin kaldığını biliyor. Onun için buradaki çabaların bir işe yaramayacağını bildiğinden Doğu’daki ‘Büyük Birader’ olarak bilinen AKP’ye oylarını aktarıyor. MHP’nin Siirt’te en az 5 bin oyu var. Buna bir çalışma eklendiğinde MHP’nin gücü ortaya çıkacaktır. MHP'nin daha önce vekilliği kıl payı kaçırdığını biliyoruz. Onun için MHP’nin burada bir şansı yok. CHP’nin de şansı yok. Şunu da iddia ediyorum. Bugün AKP, Saadet Partisi’nin konumuna düşerse MHP Siirt ilinde ilk 3’te olur.

 

***

 

BDP’linin Siirtli vekil adayı istediği konusu bana çok saçma geliyor. BDP’lilerin ünlü bir deyişleri var bu konuda. Zamanında ulusal medyada bir gazeteci gelmişti. Siirt seçimlerinde AKP’mi seçimi kazanır yoksa HADEP/DTP/BDP’mi kazanır diye soru sorar: Arap kökenli vatandaş, “Valla enişteye oy vereceğiz” der. Dikkat! Adaya değil enişteye! (Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a oy verileceğini söylüyor.) BDP’li seçmen: “valal parti bir ceketi aday koysa o cekete oy veririz!” diyor. Buraya da dikkat! Adaya değil partiye oy verileceği söyleniyor. Böyle bir kitle söz konusu Siirt’te. Bir de aşiretçilik ve şeyhçiliği de ekleyin…

Bu haber toplam 3586 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!