1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 200 kişilik tekstil fabrikası Siirt’te açılıyor
200 kişilik tekstil fabrikası Siirt’te açılıyor

200 kişilik tekstil fabrikası Siirt’te açılıyor

20 Aralık 2010 Pazartesi günü açılışı yapılacak olan Aksöz Tekstil’de ilk etapta 200 kişi çalıştırılacak

A+A-

Türkiye ekonomisin en önemli sektörleri arasında yer alan tekstil ve hazır giyim eski parlak günlerine geri dönüyor.

Bu parlak dönemden Siirt'te nasibini aldı. Bölgedeki yatırımcılar bölge dışında yatırımlarını değerlendirirken bölge dışındaki yatırımcı için pusulanın yönü tersini göstermeye başladı. Başta Siirt olmak üzere güneydoğu illeri yatırımcının gözdesi haline geldi.

Aksöz Tekstil SAN.TİC.AŞ Sahiplerinden Ahmet Çalışır. Yaptığı açıklamada; Global ekonomik krizde diğer pek çok sektöre göre daha az kayıp yaşayan tekstil ve hazır giyim sektöründe bu yılın başından beri yaşanmaya başlanan olumlu hava gerek üretimde gerekse ihracatta artışları beraberinde getirdi. Avrupalı alıcıların Uzakdoğu'dan vazgeçip tekrar Türkiye'ye dönmesi artışların en aksöz tekstilönemli sebebi olarak gösteriliyor. Avrupa'nın Uzakdoğu'dan yüz çevirmesinde ise artan fiyatlar ve dolar ile ihracat yapma ısrarı etkili oldu. Türkiye'nin önemli tekstil ve hazır giyim merkezlerinden İstanbul, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, İzmir, Adana, Bursa gibi şehirlerde tesisler tam kapasite ile çalışırken üretim yaptıracak atölye sıkıntısı yaşanmaya başladı. Bizde Siirt bölgesinin bu canlılıktan faydalanması için 20 Yıllık tecrübemizi çalışkan Siirtli hemşehrilerimizin maharetleri ellerinden çıkacak ürünleri gerek iç piyasada gerek AB ülkeleri başta olmak üzere dış ticarette değerlendireceğiz.  Uzun bir araştırmanın sonunda Siirt’te uygun biryer bulundu ve Siirt bölgesinde Projenin ilk ayağını başlatmış bulunmaktayız. 20.12.2010 gününe kadar fabrikanın tamirat ve tadilatı bitirilip makinalar kurulmaya başlanacak. İlk etapta 200 personel ile üretime geçmeyi hedefliyoruz. Projenin ikinci döneminde de bu sayın artması için girişimlerimiz sürmektedir.” dedi.

Çalışır; “Biz Aksöz Tekstil olarak. Ahmet Çalışır, Ercan Gültakur, Gıyasettin Dilek ve Halil İbrahim Ayaz. Fabrikamızın Açılış safhasına gelmesinde emeği geçen Başta  Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Siirt Milletvekillerimiz, Siirt Valimiz Sayın Musa Çolak, Siirt Belediye Başkanımız Sayın Selim Sadak, Kurtalan İlçe Kaymakamımız Sayın Abdulhalim Can, Siirt Ticaret Sanayi Odası Başkan Vekili Sayın Nedim Kuzu beylere de yapacağımız yatırımları duyduktan sonra göstermiş oldukları ilgi, alaka ve yardımseverliklerinden dolayı sonsuz şükranlarımı dile getirmeden de geçemiyeceğim.” Şeklinde sözlerine son verdi.

Bu haber toplam 3864 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!