1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. 1970’li yıllarda Siirt
1970’li yıllarda Siirt

1970’li yıllarda Siirt

Siirt doğumlu olan ve 18 yaşına kadar Siirt’te yaşadıktan sonra İstanbul’a yerleşen Gazeteci-Yazar Mehmet Nuri Yardım, yazmış olduğu 40 ncı kitabını Siirt’e ayırdı.

A+A-

18 yaşına Siirt’te geçirdiği çocukluk ve gençlik yıllarını romanlaştırarak anlatan Yardım, 1970’li yıllarda yaşanan sosyal, kültürel ve dini hayatı bütün canlılığıyla yansıtmaya çalıştı. İstanbul, Çemberlitaş’ta müdürlük yaptığı Kubbealtı Vakfı’nda aynı zamanda Siirtliler.Net’in yazarlarından da olan Mehmet Nuri Yardım’ı ziyaret edip son kitabı “Yıldızlarla Uyumak” ile ilgili kısa bir söyleşide bulunduk.

 

Kitaptan önce söyleşimizi okumanız, kitaba olan bakış açınıza zenginlik katacaktır.

 

SİİRTLİLER.NET: Edebiyat üzerine yazılmış 40 ncı kitabınızı çıkardınız. 18 yaşına kadar Siirt’te geçirmiş olduğunuz çocukluk ve gençlik yıllarınızı bir kitapta yazmaya sevk eden düşünce neydi?

 

YARDIM: Doğrusu bu kitabın tarihçesi çok eskilere dayanıyor. Diyebilirim ki son 10-15 yılda yazdığım ve zaman zaman geriye dönüp üzerinde çalıştığım bir kitap oldu Yıldızlarla Uyumak. Bilirsiniz ki, insanlar yaşlandıkça çocukluk yıllarına, çocukluk hatıralarına daha çok sığınırmış. Ben de zaman zaman yaşadığım çocukluk yıllarımın hayatımın, ilk demlerini sürdüğüm, memleketim Siirt’i bir roman çerçevesinde anlatmayı istemişimdir. Ama bu bir çocuk romanı olsun istedim. Ve birinci ağızdan yani, romandaki olayları yaşayan çocuğun dilinden anlatılsın. Doğrusunu söylemek gerekirse romandaki Kerem tamamen benim. Benim oğlumun da adı Kerem ve bu ismi çok severim. Romandaki diğer kahramanların tamamı da gerçektir. Ancak isimler üzerinde bazı değişiklikler yaptım. Mesela Hayrettin, Hayrullah oldu. Aydın ise Ahmet oldu. Bu tür küçük değişikliklerle bir bakıma doğumumdan 18 yaşıma kadar Siirt’te geçirdiğim yılları ayrıntıları da yakalamaya çalışarak ifade etmeye gayret gösterdim. Bu romanda küçük bir çocuğun dünyası anlatılırken aynı zamanda Siirt’te 1970’li yıllarda yaşanan sosyal, kültürel, dini hayat bütün canlılığıyla yansıtılmaya çalışıldı.

 

SİİRTLİLER.NET: Kitabınızda hiç eski fotoğraflar kullandınız mı? Neden kullanmayı düşünmediniz?

 

YARDIM: Romanlarda fotoğraf kullanmak pek adetten değil ama doğrusu kitabın yeni baskılarında elime güzel fotoğraflar geçerse kullanmak isterim. Biraz okuyucu hayal ettiği eski Siirt’i bizzat görsün istiyorum. Bu konuda arşiv çalışması yapıyorum. Hatta bu konuda memleketteki gazeteci-yazar dostlarımdan da destek aldım. Hem “Yıldızlarla Uyumak” kitabına hem de bu kitaptan daha önce yayınlanan ve büyük ölçüde yine Siirt’te geçen hikaye ve hatıralarımdan oluşan “Sefertası” kitabımda da eski Siirt’i gösteren bazı fotoğrafları kullanmak istiyorum. Aile çevresinden ve “Sefertası”nda anlattığım hocalarımın fotoğraflarını temin ettim. İnşallah yakında ikinci baskısı yapılacak olan bu kitapta da resimler yer alacak.

 

SİİRTLİLER.NET: Kitabınızı okuyacak olanlar en çok hangi fikre sahip olacaklar?

 

YARDIM: Doğrusu bu kitabı sadece bir roman yazmak düşüncesiyle kaleme almadım. Bir bakıma geçmiş güzellikleri, yaşadığımız hatıraları kalıcı hale getirmek ve gelecek nesillere aktarmak istedim. Çünkü şehirlerde sosyal hayat büyük ölçüde değişiyor. Mesela eskiden Siirt’te yaz aylarında halkın yüzde 90’ı damlarda yatarken sanırım bugün bu oran belkide yüzde 5-10’a düşmüştür. Yine eskiden Ramazan ve Kurban Bayramlarında çocukların çok geniş ve güzel bir eğlence sahaları vardı. Tillo yolu üzerindeki bu alanda bütün özgürlüğümüzle oynar, eğlenirdik. Şimdi sanıyorum Siirt’te yaşayan çocuklarımız böyle bir güzellikten mahrum bulunuyorlar. Dolayısıyla bunun gibi pek çok adet, gelenek, örf ve yaşayışlar ne yazık ki, tarihe karışıyor. Yazarlara da düşen en büyük görev geçmişte yaşadıklarını gelecek nesillere aktarmak ve birer kültür köprüsü olmaktır. Ben de 1970’lerdeki Siirt’in adeta bir fotoğrafını romanla çekerek gelecek nesillere, çocuklarımıza bir hatıra olarak bırakmak istedim. Aynı zamanda isterim ki, bu romanı okuyan Siirt dışındaki diğer 80 vilayetimizdeki çocuklar da bu şehre daha bir sempatiyle, daha bir sevgiyle yaklaşsınlar ve medyada oluşan olumsuz intibalar silinip gitsin. Siirt hafızalarda güzellikleriyle yaşasın.

 

SİİRTLİLER.NET: Kitabınız Türkiye’nin birçok vilayetindeki kitapçılarda yer alacak. Siirt’i hiç görmemiş olanlar bu kitap sayesinde Siirt’in geçmiş yıllarına belki de gidecekler. Özellikle Siirt’e göndermeyi düşünüyor musunuz kitabınızı?

 

YARDIM: İnşallah kitap ilgi görür de şehrimiz hakkında güzelliklerin yayılmasına vesile olur. Tabiî ki dağıtım şirketleri aracılığıyla kitap, diğer çalışmalarım gibi Siirt’e de gönderilmiştir. Özellikle NT Mağazası’nda ve Bilgili Kitapevi’nde kitaplarım bulunuyor. Fakat ben bu vesileyle şunu da söylemek isterim ki, eski Siirt’i anlatabilecek çok değerli insanlar yaşıyor. Bence bu büyüklerimizin de kaleme sarılıp unutamadıkları hatıraları yazılarla dergi, gazete ve internet sitelerinde yayınlamaları ardından kitaplaştırmaları gerekiyor. Çünkü yazıya dökülmeyen şifahi kültürler kaybolup yok olmaya mahkûmdur. Hâlbuki Siirt’imizin çok zengin bir kültürü vardır. Maniler, ninniler, türküler, atasözleri hatta ağıtlar ve kelam-ı kibarlar bunlardan sadece birkaçıdır.  Ayrıca derinliği olan, hikmeti olan menkıbelerimiz, kıssalarımız, hikâyelerimiz ve anekdotlarımız vardır. Siirt’in fıkralarında bile düşündürücü bir yön vardır. Dolayısıyla bu folklorik malzemelerin mutlaka bir an önce toparlanması, yayınlanması ve kültür hayatımıza kazandırılması gerekiyor. Bu konuda can siperane çalışacak genç edebiyatçılarımızın yanı sıra usta gazeteci ve yazar ağabeylerimiz de vardır. Ayrıca birer irfan adamı olan öğretmenlerimizin de bu konuda ihmalkâr olacaklarını sanmıyorum. İnşallah Siirt’le alakalı onlarca eserin kütüphanelerde yer alacağı tarih fazla uzak değildir.

Bu haber toplam 4634 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!